NATO uznaje przestrzeń kosmiczną za obszar działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych NATO po raz pierwszy formalnie zadeklarowali przestrzeń kosmiczną jako “obszar działań operacyjnych”.

Ogłoszenie tego na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, które miało miejsce w środę w Brukseli oznacza, że ??przestrzeń kosmiczna będzie teraz uważana za równie ważną dla NATO, jak powietrze, ląd, morze i cyberprzestrzeń. Ten ruch ilustruje rosnące znaczenie kosmosu dla sojuszu.

– Dzięki temu planiści NATO mogą składać wnioski do sojuszników o zapewnienie usług, takich jak czas łączności satelitarnej – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Przestrzeń kosmiczna jest częścią naszego codziennego życia tutaj na Ziemi. Może on być wykorzystywany do celów pokojowych. Ale można go również stosować agresywnie. Satelity mogą zostać zablokowane, zhakowane lub uzbrojone. Broń antysatelitarna może zakłócić komunikację i inne usługi, na których opiera się nasze społeczeństwo, takie jak podróże lotnicze, prognoza pogody lub bankowość. Przestrzeń kosmiczna jest również niezbędna do odstraszania i obrony sojuszu, w tym zdolności do nawigacji, gromadzenia danych wywiadowczych i wykrywania wystrzeliwania pocisków.

Szacuje się, że około 2 tys. satelitów obecnie okrąża Ziemię, z czego połowa należy do państw członkowskich NATO.

Ministrowie zgodzili się, że przestrzeń kosmiczna jest “niezbędna” dla odstraszania i obrony NATO, jego zdolności do nawigowania i śledzenia sił, po komunikację satelitarną i wykrywanie wystrzeliwania rakiet.

NATO twierdzi, że “nie ma zamiaru” umieszczać broni w kosmosie ani rozwijać własnych zdolności kosmicznych. Stoltenberg oświadczył, że NATO nie planuje “zbroić kosmosu”.

REKLAMA/Advertisement

– Nasze podejście pozostanie obronne i w pełni zgodne z prawem międzynarodowym. NATO nie ma zamiaru umieszczać broni w kosmosie. Ale musimy zadbać o to, by nasze misje i operacje miały odpowiednie wsparcie – powiedział. – Ale musimy odnosić się do faktu, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz ważniejsza dla naszych operacji wojskowych i misji. Ma to związek z wrażliwością i odpornością naszych społeczeństw cywilnych, ponieważ przestrzeń kosmiczna jest tak ważna dla nawigacji, komunikacji i wielu innych rzeczy.

za: nato.int