REKLAMA

Reklama

Następny skandal wokół filmu “Kler”! Kolejna państwowa instytucja dołożyła się do tej produkcji …

975

Wokół skandalicznego filmu “Kler” w reżyserii Wojciecha Smażowskiego, który ośmiesza, zohydza i atakuje Kościół Katolicki i jego kapłanów narasta coraz więcej niejasności. Okazuje się, że nie tylko Państwowy Instytut Sztuki Filmowej dołożył się z publicznych pieniędzy do jego produkcji, ale setki tysięcy złotych popłynęły też z innej instytucji podległej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego kierowanemu przez Piotra Glińskiego.

Publiczne środki w wysokości 300 tysięcy złotych zostały przekazane przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Umowę o transferze pieniędzy podpisano w 2017 roku. O tym, że publiczne pieniądze popłyną na antykatolicką agitkę zdecydował Michał Merczyński, który szefuje tej placówce od 2009 roku. Instytut podlega ministerstwu kultury i dziedzictwa narodowego.

REKLAMA

Dość zaskakujące jest tłumaczenie wiceszefa tego resortu Paweł Lewandowski, który tłumaczy, że minister Piotr Gliński nie wiedział o decyzji Merczyńskiego, a było to “widzimisię” dyrektora NinA: “Minister nie został o tym poinformowany” – w ten sposób Lewandowski próbuje bronić swojego szefa.

– Jeżeli na jakimś organizmie pojawia się wrzód (a taki wrzód w polskim Kościele niewątpliwie istnieje), to dobry lekarz usuwa go skalpelem, a nie wali siekierą na odlew, tak jak to zrobili twórcy “Kleru”. Śmiem twierdzić, że od początku nie chodziło, aby Kościół uzdrowić, ale aby mu dokopać, ile tylko wlezie. Winny niewinny, ale i tak “każdy klecha musi oberwać”. Zwłaszcza że jest to chwytliwe i na czasie. A “Złoty Lew” na festiwalu w Gdyni, jak i sukces kasowy, są murowane – pisze tymczasem na swoim blogu na rmf24.pl ks. Isakowicz- Zaleski.

Reklama

Kapłan środowisk kresowych zarzuca reżyserowi “same uproszczenia i schematy, na dodatek ukazane w myśl zasady niechlubnej pamięci Czesława Kiszczak, szefa zbrodniczej bezpieki – ‘korek, worek i rozporek’. Co więcej, na ekranie nie widzimy ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy habicie”.

za: wPolityce.pl
rmf24.pl

REKLAMA