NASA poinformowała o odkryciu pierwszej planety, która może być drugą Ziemią [WIDEO]

NASA poinformowała wczoraj, że jej teleskop TESS odkrył pierwszą planetę, która wielkością przypomina Ziemię. TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to teleskop kosmiczny zaprojektowany w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu.

Satelitę zbudowała firma Orbital Sciences Corporation. Dokonuje on przeglądu całego nieba w poszukiwaniu planet krążących wokół jasnych gwiazd w naszym najbliższym sąsiedztwie, ze szczególnym uwzględnieniem planet o rozmiarach zbliżonych do Ziemi. Odkryte planety staną się celami obserwacji przyszłych potężniejszych obserwatoriów takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba czy też teleskopy naziemne.

REKLAMA/Advertisement

Odkrycie ogłoszono podczas 235. spotkania American Astronomical Society w poniedziałek w Honolulu. Nazwana TOI 700d egzoplaneta (znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy lub gwiazd innej niż Słońce – przyp. red.) krąży wokół czerwonego karła około 100 lat świetlnych od Ziemi. Jest częścią układu wieloplanetowego wokół gwiazdy TOI 700, która ma ok. 40% masy i wielkości naszego Słońca, przy połowie temperatury powierzchni. Znajduje się w konstelacji Złotej Ryby – niewidocznym w Polsce gwiazdozbiorze nieba południowego.

TOI 700 d jest jedną z trzech planet orbitujących wokół gwiazdy. Jest w odpowiedniej odległości czyli znajduje się w tak zwanej strefie mieszkalnej, by możliwe byłoby na niej występowanie wody.

REKLAMA/Advertisement

TOI 700 d jest najbardziej zewnętrzną z trzech planet, wykonującą jedno okrążenie wokół gwiazdy co 37 dni ziemskich. Pozostałe dwie planety w systemie, TOI 700 b i c, są inne. Najbardziej wewnętrzna planeta b jest wielkości Ziemi i jest skalista i okrąża gwiazdę co 10 ziemskich dni. Druga planeta c jest uważana za gazową wielkości między rozmiarami Ziemi a Neptunem, wykonując okrążając gwiazdę co 16 ziemskich dni.

REKLAMA/Advertisement