NASA poinformowała o odkryciu pierwszej planety, która może być drugą Ziemią [WIDEO]

NASA poinformowała wczoraj, że jej teleskop TESS odkrył pierwszą planetę, która wielkością przypomina Ziemię. TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to teleskop kosmiczny zaprojektowany w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu.

Satelitę zbudowała firma Orbital Sciences Corporation. Dokonuje on przeglądu całego nieba w poszukiwaniu planet krążących wokół jasnych gwiazd w naszym najbliższym sąsiedztwie, ze szczególnym uwzględnieniem planet o rozmiarach zbliżonych do Ziemi. Odkryte planety staną się celami obserwacji przyszłych potężniejszych obserwatoriów takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba czy też teleskopy naziemne.

Odkrycie ogłoszono podczas 235. spotkania American Astronomical Society w poniedziałek w Honolulu. Nazwana TOI 700d egzoplaneta (znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy lub gwiazd innej niż Słońce – przyp. red.) krąży wokół czerwonego karła około 100 lat świetlnych od Ziemi. Jest częścią układu wieloplanetowego wokół gwiazdy TOI 700, która ma ok. 40% masy i wielkości naszego Słońca, przy połowie temperatury powierzchni. Znajduje się w konstelacji Złotej Ryby – niewidocznym w Polsce gwiazdozbiorze nieba południowego.

TOI 700 d jest jedną z trzech planet orbitujących wokół gwiazdy. Jest w odpowiedniej odległości czyli znajduje się w tak zwanej strefie mieszkalnej, by możliwe byłoby na niej występowanie wody.

TOI 700 d jest najbardziej zewnętrzną z trzech planet, wykonującą jedno okrążenie wokół gwiazdy co 37 dni ziemskich. Pozostałe dwie planety w systemie, TOI 700 b i c, są inne. Najbardziej wewnętrzna planeta b jest wielkości Ziemi i jest skalista i okrąża gwiazdę co 10 ziemskich dni. Druga planeta c jest uważana za gazową wielkości między rozmiarami Ziemi a Neptunem, wykonując okrążając gwiazdę co 16 ziemskich dni.

REKLAMA/Advertisement