REKLAMA/Advertisement

Najnowszy sondaż: PiS przed Koalicją Europejską; cztery ekipy z mandatami europosłów.

299

– Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, to zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica. Na obóz rządzący chce głosować 42 proc. Polaków – pisze portal DoRzeczy.pl, który komentuje najnowszy sondaż Estymator przeprowadzony dla tego medium.

Wynik Zjednoczonej Prawicy jest minimalnie słabszy niż w marcu, kiedy lider miał 42,2 proc. poparcia. Nieco więcej, 1,6 punktu procentowego traci Koalicja Europejska, którą chce poprzeć 37,7 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna Roberta Biedronia, która notuje z kolei wzrost o 1,5 punktu w stosunku do poprzedniego sondażu Estymatora; na tę skrajnie lewicową partię chce zagłosować 7,6 proc. badanych. Do Parlamentu Europejskiego swoich reprezentantów wprowadziłby też Kukiz’15 – 6,1 proc. – również odnotowujący lekki (0,9 pkt. proc.) wzrost.

REKLAMA/Advertisement

Do Parlamentu Europejskiego nie dostałaby się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,8 proc., ale ta ekipa notuje nieznaczny wzrost – o 0,4 punktu. Poparcie dla kolejnych komitetów – Polski Fair Play i Lewicy Razem wynosi poniżej 2 proc.

Zgodnie z tymi wynikami, PiS wprowadziłby do Parlamentu Europejskiego 24 swoich reprezentantów, a Koalicja Europejska 21. Wiosna mogłaby liczyć na 4 mandaty europosłów, a Kukiz’15 na trzy. Symulacja ta nie uwzględnia jednak wyborów w Wielkiej Brytanii – gdyby Zjednoczone Królestwo wybrało swoich europosłów, to PiS prawdopodobnie miałby jeden mandat mniej.

REKLAMA/Advertisement

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-11 kwietnia na reprezentatywnej, liczącej 1016 dorosłych Polaków próbie. Badanie wykonano metodą CATI – wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W sondażu uwzględniono tylko te osoby, które deklarowały udział w wyborach i poparcie dla konkretnego komitetu.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl