REKLAMA/Advertisement

Najnowszy sondaż: PiS przed Koalicją Europejską. Konfederacja przekracza próg.

465

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w wyścigu do Parlamentu Europejskiego z 39 proc. poparcia, ale Koalicja Europejska jest tuż za liderem i notuje 35 proc. Na trzeciej pozycji znajduje się Wiosna Roberta Biedronia z 10-procentowym wynikiem.

Jeśli porównać wyniki liderów do tych, które “Super Express” prezentował w marcu, to dystans między największymi partiami z 6 punktów procentowych zmniejszył się do 4.

REKLAMA/Advertisement

– Jedni i drudzy mają takie same szanse wygrać. Wszystko będzie zależało od tego komu uda się skuteczniej zmobilizować swój elektorat do pójścia na wybory. Na korzyść Schetyny może działać fakt, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego chętniej biorą udział mieszkańcy wielkich miast – mówi politolog Sebastian Gajewski, który przewiduje, że trudno wytypować obecnie zwycięzcę majowych wyborów.

Schetyna goni Kaczyńskiego

REKLAMA/Advertisement

Oprócz Wiosny Roberta Biedronia, próg wyborczy przekraczają jeszcze Kukiz’15 – 6 proc. oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy  – ta ekipa osiąga 5 proc. poparcia respondentów. Dr Sebastian Gajewski podkreśla niestabilność elektoratu tej grupy politycznej.

REKLAMA/Advertisement

– Elektorat Janusza Korwin-Mikkego jest dość niestabilny i przypadkowy, a Narodowcy mają niewielkie poparcie. Mikke 5 lat temu przekroczył próg, więc teraz też ma szansę, ale mniejszą – dodaje politolog.

za: se.pl