Najnowszy sondaż: Lewica wyraźnie traci. Wzrosło poparcie dla Koalicji Polskiej

Grudniowy sondaż przeprowadzony przez IBRIS dla “Rzeczpospolitej” nie przynosi wielkich zmian w preferencjach wyborczych Polaków. Prowadzi PiS z 39,8 proc. poparcia, a druga PO ma 26,8 proc.

W porównaniu z listopadem ubiegłego roku partia rządząca notuje lekką stratę, a delikatnie zyskuje Platforma Obywatelska. Z kolei wyraźnie poparcie traci Lewica, która w wyborach uzyskała ponad 12,5 proc., a w sondażu w listopadzie 12,8, a teraz chce ją poprzeć 9,9 proc. ankietowanych.

REKLAMA/Advertisement

Zyskuje alians Kukiz’15 i PSL – Koalicja Polska, która notuje 7,5 proc. Na podobnym poziomie wynik ma Konfederacja, która otrzymała poparcie 6,1 proc. badanych. Szef IBRIS Marcin Duma wskazuje, że spadek Lewicy ma związek z brakiem kandydata w wyborach prezydenckich.

– Cykl wyborczy okazuje się dla niej jednak niekorzystny, przede wszystkim, dlatego, że w wyborach prezydenckich wciąż nie ma kandydata – mówi.

REKLAMA/Advertisement

– Jedyni, którzy mogliby coś znaczyć w kampanii, czyli Robert Biedroń i Adrian Zandberg, wyraźnie nie mają ochoty startować – dodaje i zaznacza, że na notowania PSL bardzo pozytywnie wpływa postać szefa tej partii Władysława Kosiniaka-Kamysza, który jest szeroko rozpoznawalny.