Nadzy ekolodzy zablokowali teren przekopu Mierzei Wiślanej. “Make love not canal”

W lipcu 2019 r. Urząd Morski ogłosił, że pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej prawdopodobnie wykona konsorcjum spółek NDI i Besix, które w postępowaniu przetargowym zaoferowało cenę 992 mln zł i otrzymało najwięcej punktów. Wybór zwycięzcy przetargu na budowę pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej Krajowa Izba Odwoławcza uznała następnie za zgodny z prawem, co oznaczało możliwość podpisania umowy z wyłonionym wykonawcą; nastąpiło to 4 października. 18 października 2019 r. Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy teren budowy. Teren budowy wykonawca ogrodził, przy czym zachowana została ciągłość komunikacji drogowej.

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk ma skrócić dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km.

REKLAMA/Advertisement

Dzisiaj rano nadzy aktywiści Obozu dla Mierzei Wiślanej zablokowali teren budowy kanału pod hasłami “Miłość i Mierzeja bez przerwy” oraz “Make love not canal”. Ich protest ma nawiązywać do akcji z 1969 r. gdy John Lennon i Yoko Ono usiłowali zwrócić uwagę mediów na kwestie pokoju na świecie, wylegując się przez siedem dni w hotelowym łóżku w Montrealu w Kanadzie.

Powołują się też na słowa Olgi Tokarczuk:

REKLAMA/Advertisement

“[Czułość] dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

– Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. I to też opisuje noblistka w swoim wykładzie:
“Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. Często zapominamy, że nie jest to jakieś fatum i zrządzenie losu, ale rezultat bardzo konkretnych posunięć i decyzji ekonomicznych, społecznych i światopoglądowych (w tym religijnych). Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.”

REKLAMA/Advertisement

PRZECIWSTAWIAMY TAKIE SILE CZUŁOŚĆ WŁAŚNIE
A jej symbolem jest ten pokojowy, czuły protest.

Od świtu leżą w błękitnej pościeli na terenie planowanego przekopu. Inspiracje do takiej formy protestu były…

Gepostet von Obóz dla Mierzei Wiślanej am Donnerstag, 13. Februar 2020