REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Rabin Polski skarży się Niemcom na “nową falę polskiego antysemityzmu” [WIDEO]

1976

Żydzi w Polsce zmagają się z nową falą antysemityzmu – taki napis rozpoczyna krótki materiał filmowy opublikowany tuż przed Wielkanocą przez “Deutsche Welle”. Jego bohaterem jest Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski.

– Jesteśmy w nowej sytuacji. Słyszymy słowa, których nie słyszeliśmy od 1968 r. To dokładnie 50 lat. “Nie ma dla was miejsca w Polsce”, “Pomogę ci wyjechać do Izraela” – przytacza słowa, które miał usłyszeć od Polaków.

Jego zdaniem, jest to efekt nowego prawa “kwestionującego polski współudział” w zbrodniach na Żydach tzw. ustawy o Holokauście.

– Wielu Żydów obawia się, iż nowelizacja ustawy o IPN to próba wybielenia historii i zamach na wolność słowa – twierdzi niemiecka telewizja.

REKLAMA

Następnie pojawia się Konstanty Gebert (ps. Dawid Warszawski) z “Gazety Wyborczej”, który czyta fragment ze swojego artykułu mówiący że “wielu Polaków współodpowiada za nazistowskie zbrodnie”.

– Ta opinia może go kosztować trzy lata w więzieniu – głosi komentarz “Deutsche Welle”.

Pojawia się znów opinia rabina Schudricha, które obawia się nowej fali emigracji z Polski – o ile rząd nie będzie silniej zwalczał antysemityzmu.

– Nie ma w Polsce miejsca dla antysemityzmu. Wiemy do czego on prowadzi. Już raz go tutaj widzieliśmy. Teraz, w 2018 roku, bez względu na to czy pochodzimy z prawicy, lewicy, czy centrum, nie będziemy tolerować antysemityzmu – dodaje.

REKLAMA

Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie która wyjechała z Polski, jako najstarsze z czworga dzieci rabina Davida Schudricha i jego żony, Doris z domu Goldfarb. Jego przodkowie pochodzili z Baligrodu w Bieszczadach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. Od 8 grudnia 2004 r. jest Naczelnym Rabinem Polski. W 2005 r. trzymał polskie obywatelstwo. Jest odtąd obywatelem Stanów Zjednoczonych i Polski.