Naczelny Rabin Polski rozczarowany, bo Duda w Auschwitz “nie powiedział, że byli polscy kolaboranci”

– Niektóre z żydowskich wypowiedzi dotyczących ustawy o Holokauście były nieodpowiedzialne – powiedział w weekend Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podczas zjazdu międzynarodowej organizacji żydowskiej Limmud FSU, który odbył się w Warszawie.

– Mówienie, że wszyscy Polacy są antysemitami, nie jest prawdą. To boli – przyznaje rabin, jednak uważa że w wyniku ustawy o IPN “wypuszczono antysemickiego dżina z butelki, a dżin nie lubi tam wracać. Jak to odwrócić? Nie wiem, wciąż nad tym pracujemy”.

Schudrich stwierdził także, że zawiódł go Prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie podczas czwartkowej ceremonii na Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

REKLAMA/Advertisement

– Byłem rozczarowany prezydentem Dudą, że po prostu nie powiedział, iż byli polscy kolaboranci. To było jedno zdanie, o które błagałem jego ludzi by skłonili go do powiedzenia o tym.

Gazeta przytacza również słowa ambasador Anny Azari, która przemawiając na zjeździe Limmud, powiedziała że “twórcy ustawy nie spodziewali się obecnego kryzysu w stosunkach ze społecznością żydowską, reakcja była nieoczekiwana.” Dodała jednak że wbrew temu, co jest przekazywane w mediach”Polacy ciągle przepraszają za to, co stało się w wyniku uchwalenia ustawy, a my otrzymujemy niesamowite wsparcie od miejscowej ludności”.

REKLAMA/Advertisement

za: jpost.com