REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Naczelny rabin Polski: Rekordowo wielu młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski

459

– W ostatnim tygodniu słyszałem częściej niż kiedykolwiek wcześniej, że coraz więcej młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski – powiedział redakcji lewicowego, brytyjskiego dziennika “The Guardian” naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

– Pytają dosłownie: “Rabbi, czy czas wyjechać?”. To wyzwanie dla polskiego rządu: niektórzy z jego obywateli nie czują się komfortowo w swoim kraju – kontynuuje Schudrich.

Artykuł warszawskiego korespondenta, Chrisa Davies’a ilustruje fotografia z pikiety nacjonalistów pod Pałacem Prezydenckim zorganizowanej 5 lutego. Widać na nim symbole wszystkich organizatorów, ale podpis jest jednoznaczny i wskazuje wyłącznie “sympatyków skrajnie prawicowego ONR”.

Reklama / Advertisement

– Mówię im, że to czas walki. Jeżeli nadejdzie taka chwila, że w tym kraju nie będę mógł mówić prawdy z obawy o trafienie do więzienia, to z niego wtedy wyjadę. Ten czas jednak nie nadszedł i będę walczył z całego serca i duszy, aby nigdy do tego nie doszło – zapewnia Schudrich.

Swoje obawy o rzekome niebezpieczeństwa dla społeczności żydowskiej wyraża Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura American Jewish Committee na Europę Środkową. Obawia się, iż wieloletnie działania na rzecz “przyjaźni polsko-żydowskiej” pójdą na marne.

– Wiele osób po stronie żydowskiej mówi teraz, że to nie był uczciwy proces – czują się oszukani – mówi Markiewicz. – Ale to nie była sztuczka! To było prawdziwe. Polska wykonała ogromną pracę, ale teraz istnieje ryzyko, że dojdzie do zatuszowania.

Reklama / Advertisement

– Nie ma kraju w Europie, czy poza nią, który byłby wolny od antysemityzmu. Przyznanie się, że w Polsce antysemityzm istnieje i że mamy z nim problem, to nie jest potępienie Polski – mówiła Markiewicz wczoraj w TVN-owskich “Faktach po Faktach”. – Bardzo ważne są takie deklaracje i słowa potępienia antysemityzmu jakie słyszymy z ust pana prezesa Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego, czy prezydenta Dudy, ale za tym muszą iść konkretne czyny. My musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby zacząć sobie z tym antysemityzmem, który niewątpliwie rośnie, radzić.

za: theguardian.con

Reklama / Advertisement