REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Naczelny rabin Polski: “Polacy i Żydzi są jak dwaj kuzyni”. Wcześniej widział faszyzm na Marszu Niepodległości

697

– Żydzi są obecni w Polsce od ponad 1000 lat i przez te 1000 lat żyjąc razem Polacy i Żydzi stali się do siebie bardzo podobni. Mamy te same dobre cechy i te same złe. I to uderzające podobieństwo czasami sprawia, że tak trudno nam się ze sobą rozmawia. Dramatyczne kłótnie, które czasami między nami wybuchają, wynikają właśnie nie z tego, że jesteśmy tak od siebie różni, ale tak do siebie podobni – powiedział w rozmowie z “Superexpressem” naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, przyznając iż w wypowiedziach izraelskiego ministra Katza “zabrakło podstawowego zrozumienia dla polskiej wrażliwości”.

Naczelny rabin Polski będzie wspierać muzułmanów w walce z “polską ksenofobią”

Reklama / Advertisement

– Zbyt wiele nas łączy, by nawet kolejne pożary w tych relacjach mogłyby nas na stałe poróżnić. Teraz trzeba ugasić ten obecny i iść razem dalej. Jestem w tej sprawie optymistą – dodał.

Schudrich stanowisko naczelnego rabina Polski piastuje od grudnia 2004 r. Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie, pochodzącej z Baligrodu w Bieszczadach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. W listopadzie 2005 r. otrzymał polskie obywatelstwo. W grudniu 2009 r został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego”.

W 2010 r. prezydent zaprosił go do wzięcia udziału w delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecącej samolotem Tu-154, który uległ katastrofie w Smoleńsku. Odmówił, powołując się na przepisy zabraniające podróży w czasie szabatu.

Reklama / Advertisement

– Widziałem tam faszyzm – mówił w 2017 r. o Marszu Niepodległości w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf z “Gazety Wyborczej”.

Schudrich niejednokrotnie też oskarżał Polaków o zbrodnię w Jedwabnem.

za: se.pl

Reklama / Advertisement