Naczelny rabin Polski oburzony zaproszeniem na obchody utworzenia Brygady Świętokrzyskiej NSZ: “Zaproszenie (…) traktuję jako osobistą zniewagę”

– Odsyłam Panu otrzymane zaproszenie na uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z okazji 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę. Szalom – napisałw liście otwartym Michael Schudrich.

REKLAMA/Advertisement

Adresatem jest Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Utworzona decyzją Rady Politycznej NSZ-Zachód 10 sierpnia 1944 r. Brygada Świętokrzyska NSZ 5 maja 1945 r. zaatakowała niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet Holleischen (Aussenlager Holleischen) w obecnym Holiszowie w Republice Czeskiej. Uratowano ok. 700 kobiet, w tym 200 Żydówek, które miały zostać spalone żywcem.

REKLAMA/Advertisement

– Chciałem wejść, ale makabryczny widok zatrzymał mnie na progu – przyznawał w swoich wspomnieniach dowódca BŚ płk. Antoni Szacki, ps. Bohun, Dąbrowski. – Z mroków budynku wydostawał się potworny odór rozkładających się trupów. Z tych czeluści na światło dzienne wypełzały pozostałe przy życiu kobiety”.

Postawa Schudricha nie dziwi. Niejednokrotnie oskarżał Polaków o zbrodnię w Jedwabnem.

– Widziałem tam faszyzm – mówił w 2017 r. o Marszu Niepodległości w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf z “Gazety Wyborczej”.

W 2010 r. prezydent zaprosił go do wzięcia udziału w delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecącej samolotem Tu-154, który uległ katastrofie w Smoleńsku. Odmówił, powołując się na przepisy zabraniające podróży w czasie szabatu.

Schudrich stanowisko naczelnego rabina Polski piastuje od grudnia 2004 r. Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie, pochodzącej z Baligrodu w Bieszczadach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. W listopadzie 2005 r. otrzymał polskie obywatelstwo. W grudniu 2009 r został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego”.

REKLAMA/Advertisement