Nacjonalistyczna duńska posłanka: Zakazać nadawania obywatelstwa imigrantom z krajów muzułmańskich!

Posłanka narodowo-konserwatywnej partii duńskiej Nowa Prawica (Nye Borgerlige) zaproponowała wprowadzenie zakazu nadawania obywatelstwa imigrantom z krajów, które są w przeważającej części muzułmańskie.

Mette Thiesen poinformowała o takiej propozycji na portalu społecznościowym Facebook a potem udzieliła wywoadu najstarszej gazecie kraju ”Berlingske”.

– Widzimy, że grupy te są nadreprezentowane w statystykach kryminalnych i nie chcemy im nadawać obywatelstwa duńskiego – stwierdziła.

REKLAMA/Advertisement

Zapytana, czy byłyby wyjątki dla chrześcijan pochodzących z krajów o większości muzułmańskiej, Thiesen odpowiedziała, że chrześcijanie mogą również zostać objęci zakazem.

– Należy również pamiętać, że prawo do obywatelstwa duńskiego nie jest obowiązkowe. Możemy nadawać obywatelstwo tylko tym, którzy naszym zdaniem przyniosą korzyść Danii i którzy cenią duńskie wartości oraz nie popełniają przestępstw – powiedziała.

REKLAMA/Advertisement

Mette Thiesen wśród krajów pochodzenia, które spotkałyby się z zakazem uzyskania duńskiego obywatelstwa, wymieniła: Irak, Afganistan, Iran, Maroko, Pakistan, Somalię, Liban, Syrię i Turcję.

– Widzimy, że męscy potomkowie imigrantów z tych dziewięciu krajów są ponad dwukrotnie bardziej sprawcami przestępstw niż mężczyźni w ogóle. Jednocześnie widzimy, że stopa zatrudnienia tych potomków jest do 25 punktów procentowych niższa niż w przypadku Duńczyków – powiedziała.

Nawet jeśli imigranci przebywają w Danii od dziesięciu lat z czystą kartą kryminalną, powinni zostać również pozbawieni obywatelstwa, gdy pochodzą z kraju o większości muzułmańskiej.

Nowa Prawica (Nye Borgerlige), na której czele stoi niespełna 44-letnia Pernille Vermund, wiosną po raz pierwszy dostała się do Folketingu. 2.4 % poparcia dało jej 4 miejsca w parlamencie, które zajęli obok Thiesen: Peter Seier Christensen, Lars Boje Mathiesen oraz Pernille Vermund.

Nye Borgerlige została założona przez Vermund i Petera Seier Christensena, będących wcześniej członkami Konserwatywnej Partii Ludowej (Det Konservative Folkeparti, DKF). Ugrupowanie chce ograniczyć przyznawanie duńskiego obywatelstwa do osób, które “przyczyniają się pozytywnie” społeczeństwu i mają pracę, a sprzeciwia się dawaniu schronienia uchodźcom narzuconym przez kwoty unijne. Partia od początku rzuca też wyzwanie dotychczas dominującej wśród takiego antyimigranckiego elektoratu Duńskiej Partii Ludowej.

za: berlingske.dk

Brak obrazka