Na Białoruś udał się konwój z pomocą humanitarną

47 pojazdów, w tym 12 policyjnych z 300 tonami sprzętu i środków ochrony wyruszyło wczoraj z Warszawy na Białoruś. W konwoju pomocy humanitarnej biorą udział funkcjonariusze i pojazdy Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Grupa ratownicza została utworzona decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jej wyjazd został zorganizowany przy współpracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To odpowiedź na wystosowaną przez Białoruś prośbę o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19. Przejazd tego szczególnego konwoju koordynowany jest przez Główny Sztab Policji KGP.

W briefingu zorganizowanym w dniu wyjazdu konwoju wzięli udział: Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Wąsik – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Lang i Paweł Jabłoński – wiceministrowie spraw zagranicznych, Władimir Czuszew – ambasador Republiki Białorusi w Polsce oraz szefowie służb podległych MSWiA. Polską Policję reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

REKLAMA/Advertisement

W skład wspólnej grupy ratowniczej bierze udział 47 pojazdów: 23 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, 12 pojazdów Policji i 12 pojazdów Straży Granicznej. W pomoc jest zaangażowanych 96 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej.

W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój będzie składał się z aż pięciu kolumn pilotowanych przez policyjne radiowozy.

REKLAMA/Advertisement

Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Polska grupa ratownicza dostarczy na Białoruś (w tym do Mińska i Grodna) 1 mln maseczek medycznych, 4 mln maseczek ochronnych, 250 tys. litrów płynu dezynfekującego, 50 tys. sztuk fartuchów i kombinezonów, 20 tys. przyłbic oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących na Grodzieńszczyźnie. Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca br.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zapewnili już transporty pomocy humanitarnej w związku z koronawirusem dla Białorusi – w kwietniu br. oraz dla Bałkanów Zachodnich – w maju tego roku.

REKLAMA/Advertisement

(BKS KGP / MSWiA)

Foto: Paweł Ostaszewski, policja.pl