REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Muzułmański ośrodek nie powstanie w Białymstoku. Miała go sfinansować Arabia Saudyjska …

1227

Jak informuje portal wPolityce.pl, w Białymstoku nie powstanie muzułmański ośrodek, który miał być sponsorowany przez Arabię Saudyjską. Ministerstwo spraw wewnętrznych nie wydało pozwolenia na jego utworzenie, a potwierdził to mufti Tomasz Miśkiewicz, który zapowiadał wcześniej, że ten ośrodek ma powstać.

– Pomysł jest nieaktualny – stwierdził Miśkiewicz w rozmowie z red. Mają Narbutt. Muzułmański lider nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie czy decyzja ta ma związek z morderstwem dziennikarza na terenie saudyjskiego konsulatu w Turcji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy ośrodek miał być nazwany imieniem księcia Muhammada ibn — Salmana; następcy saudyjskiego tronu. Człowiek ten, przynajmniej według informacji kilku wywiadów miał wydać rozkaz zamordowania krytykującego Rijad dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego.

Reklama / Advertisement

Powściągliwe w informowaniu o tej decyzji jest też MSWiA. Ministerstwo potwierdziło jedynie, że islamski ośrodek nie zostanie zbudowany w Białymstoku. Pomysł ten od początku był bulwersujący, a sam mufti Tomasz Miśkiewicz w czasie spotkania noworocznego z prezydentem Andrzejem Dudą na początku bieżącego roku mówił, że rok 2018 będzie dla muzułmanów w Polsce wyjątkowy – właśnie poprzez powstanie  Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji sponsorowanego przez Arabię Saudyjską – tę samą, która wspiera działanie wahabitów – skrajnych islamistów.

Specjaliści od początku ostrzegali, że taki ośrodek będzie sprzyjał islamskiemu ekstremizmowi, a Miśkiewicz konsultował tę sprawę z saudyjską dyplomacją. Ostatecznie, polscy Tatarzy byli przeciwko tej inicjatywie, a wiadomo, że tam, gdzie są saudyjskie pieniądze i ośrodki dochodzi do rozwoju wahabizmu.

Polscy Tatarzy starają się dystansować od arabskich pieniędzy w przeciwieństwie do Miśkiewicza. Ma on otaczać się muzułmanami z krajów arabskich i Turcji, a jako 15-latek wyjechał do Arabii Saudyjskiej na studia koraniczne. Ostatnio stwierdził, że w czasie globalizacji wyznawcy islamu powinni się jednoczyć, a to również nie spodziewało się polskim Tatarom.

Reklama / Advertisement

za: wPolityce.pl

Reklama / Advertisement