REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Muzułmańska para nie dostanie szwajcarskiego obywatelstwa. Powodem – odmowa podania ręki urzędnikom.

534

Muzułmańskiej parze odmówiono obywatelstwa Szwajcarii po tym, jak odmówili oni podania ręki ludziom przeciwnej płci podczas rozmowy kwalifikacyjnej, informują tamtejsi urzędnicy.

Potwierdzili oni mediom swoją decyzję w piątek, powołując się na niepowodzenie integracji pary i nierespektowanie równości płci. Okazuje się, że oboje muzułmanie nie byli chętni nawet do odpowiadania na pytania, gdy mężczyznę przesłuchiwała kobieta i na odwrót.

Władze szwajcarskie oświadczyły, że nowi obywatele muszą być dobrze zintegrowani ze szwajcarską społecznością i wykazać przywiązanie do Szwajcarii, jej instytucji i poszanowanie szwajcarskiego porządku prawnego. Nie ujawniono szczegółów na temat pary pochodzącej z Afryki Północnej. Potwierdzono jedynie, że muzułmanie nie spełnili kryteriów obywatelstwa, gdy złożyli podanie w Lozannie.

Reklama / Advertisement

Burmistrz Lozanny, Gregoire Junod, powiedział agencji prasowej AFP, że wolność wyznania jest zapisana w lokalnych przepisach, ale “praktyka religijna nie jest poza prawem”.

Małżonkowie nie byli pytani o swoją wiarę, chociaż ich religia wydawała się oczywista, podały lokalne media. Urzędnicy podkreślali, że nie zostali odrzuceni ze względu na religię, ale z powodu braku poszanowania równości płci.

– Konstytucja i równość mężczyzn i kobiet przeważają nad bigoterią – powiedział Pierre-Antoine Hilbrand, który był członkiem komisji, która przeprowadzała wywiad z tą parą.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

za: bbc.com

Reklama / Advertisement