REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Muzułmanin pozbawił posąg przy użyciu młotka i dłuta “gorszących” twarzy i piersi [WIDEO]

653
Ikoniczna fontanna Ain El Fouara nie pierwszy raz pada ofiarą islamskiego fanatyzmu. 22 kwietnia 1997 r. posąg został uszkodzony podczas wybuchu bomby podłożonej przez islamistów, a 28 lutego 2006 r. kolejny maniak z młotkiem w rek uszkodził poważnie figurę nagiej kobiety tworzącej fontannę. Kolejny, trzeci atak nastapił 18 grudnia 2017 r., gdy ubrany w tradycyjny strój mężczyzna po raz trzeci dokonał aktu wandalizmu, usuwając rysy twarzy oraz piersi młotkiem i dłutem.

Fontanna została zaprojektowana w 1898 r. przez francuskiego rzeźbiarza Francisa de Saint-Vidal i zdobi odtąd centrum miasta Setif we wschodniej Algierii.

Szariat określa strefę ciała, która powinna pozostać zawsze zakryta w miejscach publicznych terminem aurah. Dla mężczyzn jest to obszar od pępka do kolan, dla kobiet niemal całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni. Występują znaczne różnice w zależności od lokalnych zwyczajów i szkoły teologicznej; na niektórych terenach dotyczy to całego ciała, wraz z twarzą. W języku perskim jednym ze znaczeń słowa aurat jest „kobieta”, w urdu jest to jedyne słowo określające kobietę. Ale poza kwestią nagości, pozostaje jeszcze sprawa zakazu przedstawiania wizerunków istot żywych (wyjątkiem są tu rośliny). Z powodu zakazu przedstawiania w sztuce zwierząt i ludzi rozwinęła się ornamentyka, wykorzystująca kaligrafię i motywy roślinne, której przykładem jest arabeska.

Reklama / Advertisement

Do najbardziej drastycznych scen niszczenia dzieł sztuki doszło na terenach Afganistanu rządzonych przez talibów oraz Syrii i Iraku – ISIS. W marcu 2001 r. r talibowie zrealizowali swój żywiony od paru lat zamiar i zniszczyli za pomocą ognia artyleryjskiego i materiałów wybuchowych dwa największe posągi Buddy w Bamianie, 53-metrowy z 554 roku n.e. oraz 36-metrowy z 507 roku n.e. Z punktu widzenia ich radykalnej ideologii istnienie tych posągów kłóciło się z głoszonym w islamie zakazem sztuki figuralnej oraz z kategorycznym zakazem innych religii i oddawaniu czci ich symbolom.

za: tsa-algerie.com

Reklama / Advertisement