Murzyni na własną rękę postanowili odbierać własność białym. Zamieszki i pożary w mieście w RPA [WIDEO]

Gwałtowne zamieszki wybuchły dzisiaj w Hermanus, liczącym sobie 25 tys. mieszkańców turystycznym mieście w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

Wcześniejsze zapowiedzi liderów politycznych czarnej większości o odbieraniu nieruchomości białej mniejszości spowodowały wyjście na ulice setek zrewoltowanych Murzynów. Zamieszki wspiera Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą (Economic Freedom Fighters, EFF). Od godzin nocnych policja usiłuje powstrzymać agresję tłumu, który podpalił liczne samochody, co najmniej jedną fabrykę i posterunek policji. Zamknięto również wszystkie szkoły. Funkcjonariusze strzelają do tłumu gumowymi kulami. Nie ma informacji na temat ewentualnych ofiar. Policja aresztowała co najmniej 25 osób.

REKLAMA/Advertisement

Parlament południowoafrykański przegłosował przed niespełna miesiącem wniosek o zmianę konstytucji, aby umożliwić wywłaszczenie gruntów będących własnością białych farmerów bez odszkodowania.

Wniosek, który został wniesiony przez Juliusa Malemę, przeszedł stosunkiem 241 głosów do 83 przeciw. Julius Malema to były przywódca ANC Youth League, młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego, wyrzucony z partii w 2012 r. Stworzył potem Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą, który w wyborach parlamentarnych w 2014 r. zdobył trzecie miejsce w wyborach z 6,35 % poparcia. Ruch poparcie zdobył na krytyce urzędującego prezydenta Jacoba Zumy oraz głosi bardziej radykalne poglądy wzywając do m.in. nacjonalizacji kopalń i reformy rolnej przez co pozostaje w sporze z bardziej umiarkowanymi formacjami RPA – Kongresem Narodowym i Południowoafrykańską Partią Komunistyczną. Partia w sferze ideowej określa się mianem antykapitalistycznej i antyimperialistycznej.

REKLAMA/Advertisement

Sprawa została skierowana do parlamentarnej Komisji Kontroli Konstytucyjnej, która musi ustosunkować się do 30 sierpnia.

– Czas na pojednanie się skończył. Teraz jest czas na sprawiedliwość – powiedział Malema parlamentowi. – Musimy zapewnić przywrócenie godności naszego narodu, nie rekompensując niczego przestępcom, którzy ukradli naszą ziemię.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement

za: iol.co.za
news24.com