REKLAMA

Reklama

MSZ: Nie wpiszemy Katza na listę osób w Polsce niepożądanych. Izrael nadal jednym z naszych istotnych partnerów.

877

– Israel Katz, pełniący obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych, wypowiedział w ostatnich dniach w wywiadach dla izraelskich mediów następujące słowa: „Wielu Polaków kolaborowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów podczas Holokaustu”, “Antysemityzm był wrodzony u Polaków przed Holokaustem, podczas, i po nim też”, oraz “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Są to haniebne, rasistowskie wypowiedzi, które powinny spotkać się z natychmiastową stanowczą reakcją państwa polskiego i wpisaniem Israela Katza na listę osób w naszym kraju niepożądanych – zwrócił się przed paroma tygodniami do resortu spraw zagranicznych wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka.

– Jeżeli jako państwo nie zaczniemy w końcu zdecydowanie reagować na obraźliwe dla Polaków wypowiedzi polityków zagranicznych, to nie będziemy na świecie szanowani. Uznanie Israela Katza za persona non grata jest w obecnej sytuacji wręcz obowiązkiem polskiego rządu – napisał polityk. – Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza podjąć kroki skutkujące wpisaniem Israela Katza do wykazu osób, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany ze względu na interes Rzeczypospolitej Polskiej?

REKLAMA

MSZ w osobie wiceministra Piotr Wawrzyk właśnie odpowiedział:

– Decyzja o umieszczeniu p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza na liście cudzoziemców, których pobyt na terenie RP jest niepożądany spotkałaby się z pewnością – na zasadzie wzajemności – z retorsją strony izraelskiej w postaci uznania polskiego ministra spraw zagranicznych za osobę niepożądaną w Izraelu. Mając na względzie powyższe, jak również kontekst trwającej w Izraelu kampanii wyborczej uznajemy, że podjęcie takiego działania mogłoby doprowadzić do niepotrzebnej z punktu widzenia polskich interesów eskalacji kryzysu – czytamy w odpowiedzi. – Należy podkreślić, że Polska w zdecydowany sposób zareagowała na słowa Israela Katza, odwołując udział swojego przedstawiciela w szczycie Premierów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie. Ponadto, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwana została ambasador Izraela Anna Azari, której przekazany został nasz całkowity brak aprobaty dla tego rodzaju obraźliwych i powielających najgorsze stereotypy wypowiedzi.

Reklama

– Pomimo zaistniałej sytuacji w dalszym ciągu traktujemy Izrael, jako jednego z naszych istotnych partnerów i zamierzamy rozwijać z tym państwem stosunki dwustronne. W kontaktach ze stroną izraelską akcentujemy, że powinny być one budowane na prawdzie i szacunku dla cierpienia naszych narodów podczas II Wojny Światowej – dodał wiceminister.

za: sejm.gov.pl

REKLAMA