MSZ popiera ustalenia w sprawie uznania Rosji winną zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH 17

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP “wyraża pełne poparcie dla władz Holandii i Australii domagających się przyjęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17” – głosi oświadczenie resortu.

– Konstruktywna współpraca w śledztwie w celu wyjaśnienia katastrofy oraz ustalenie winnych tragedii są jedynym sposobem zadośćuczynienia bliskim 298 ofiar – czytamy. – Ustalenia połączonej grupy śledczej ponad wszelką wątpliwość wskazują, iż system BUK, z pomocą której zestrzelono MH 17 wchodził w skład rosyjskiej 53. brygady rakietowej obrony powietrznej z Kurska. W związku z tym, mając na uwadze rezolucję ONZ 2166, w której wszystkie państwa zgodnie opowiedziały się za przeprowadzeniem międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy, zwracamy się z apelem do władz rosyjskich o rozpoczęcie dialogu z rządami Holandii i Australii w przedmiotowej kwestii, podjęcie aktywnych działań zmierzających do pełnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy, ujawnienia i osądzenia osób za nią odpowiedzialnych.

REKLAMA/Advertisement

17 lipca 2014 r. niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, ok. 40 kilometrów od granicy rosyjskiej w wyniku katastrofy Boeing 777-200ER należącego do malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines śmierć poniosło 283 pasażerów i 15 członków załogi.