Putin za kierownicą Kamaza otworzył Most Krymski. Poroszenko: Most posłuży okupantom do wycofywania swoich wojsk [WIDEO]

Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście poprowadził ciężarowego Kamaza, kierując kolumną pojazdów budowlanych przez nowo otwarty most łączący Rosję kontynentalną z Półwyspem Krymskim.

Kolumna ciężarówek, żurawi i innych ciężkich pojazdów przewoziła robotników budowlanych, którzy przez ostatnie kilka lat pracowali przy jednym z najbardziej ambitnych rosyjskich projektów infrastrukturalnych.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent Rosji uczestniczył we wtorek w symbolicznej ceremonii otwarcia, ubrany w dżinsy i wiatrówkę, zamiast zwykłego garnituru. Po podziękowaniu złożonym szefom ekip budowlanych, wskoczył do jasnopomarańczowej ciężarówki i przejechał przez most.

Most Krymski łączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim poprzez Cieśninę Kerczeńską. 25 kwietnia 2010 r. prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisali porozumienie dotyczące budowy mostu przez cieśninę. Po odrzuceniu przez władze Ukrainy umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską kwestia budowy mostu odżyła. W styczniu 2014 r. rządy Ukrainy i Rosji postanowiły, że zostanie powołana wspólna rosyjsko-ukraińska spółka do budowy mostu. Wstępnie oszacowano, że budowa zajmie 5 lat. W lutym tego samego roku, po obaleniu prezydenta Janukowycza i przejęciu władzy przez dotychczasową opozycję, rozmowy o budowie mostu zostały zawieszone. Zajęcie Krymu, a więc kontrola nad oboma stronami brzegu sprawiła że most zbudowała Rosja juzz samodzielnie.

REKLAMA/Advertisement

– Ten most z pewnością przyda się okupantom, gdy będą w pośpiechu opuszczali nasz Krym – skomentował na Facebooku ukraiński prezydent, Petro Poroszenko.

REKLAMA/Advertisement