Mosbacher potwierdza naciski Pompeo ws. roszczeń żydowskich: “Sekretarz jasno się wypowiedział”

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w obszernych wywiadzie dla Polsat News przeprowadzonym przez Jana Mikrutę została zapytana o stanowisko Waszyngtonu ws. wypłat roszczeń i tzw. restytucji mienia dla ofiar Holocaustu. Zadała ona po raz kolejny kłam polskim władzom, które twierdzą jakoby kwestia ta była rozwiązana.

– Wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły dobytek w czasie Holokaustu – tak w lutym bieżącego roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo naciskał na Polskę, aby ta pospieszyła się z odpowiednim ustawodawstwem i wypłatą żydowskich roszczeń. Wczoraj wieczorem, Mosbacher potwierdziła to stanowisko.

– Stany Zjednoczone także jasno stawiają tę sprawę. Rozumiemy, że jest skomplikowana. Wszystko czego chcemy to, by rodziny i ci, którzy doświadczyli Holokaustu, byli traktowani uczciwie. Tylko tego chcemy – stwierdziła. Dopytywana przez Jana Mikrutę, czy sprawa, jak mówią przedstawiciele polskich władz, jest zamknięta, odparła, że wypowiedź Mike’a Pompeo z lutego jest klarowna:

– Myślę, że sekretarz Pompeo jasno się w tej sprawie wypowiedział. Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej – powiedziała ambasador USA, tym samym potwierdzając naciski Waszyngtonu na wypłatę roszczeń. Mosbacher była pytana również o to, czy prowadzone są dyskusje z polskimi władzami i odparła, że ich nie będzie komentować jakie rozmowy są w toku, bo “to rozmowy dyplomatyczne”.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement