Morawiecki: Sojusz dwóch sąsiednich państw (Polski i Ukrainy) musi opierać się na wspólnocie interesów

– Ukraińcy przebywający w Polsce nie muszą się obawiać o legalność swojego pobytu – zapewnił czytelników “Dzerkało Tyżnia” – ukraińskiego tygodnika społeczno-politycznego, jednego z najbardziej wpływowych czasopism na Ukrainie – premier polskiego rządu.

– Pamiętamy także o obywatelach Ukrainy mieszkających i pracujących w Polsce. Są oni przecież ważnym podmiotem, bez którego notowany u nas od kilku lat dynamiczny wzrost gospodarczy byłby niższy – stwierdził Mateusz Morawiecki, ogłaszając że wszelkie zezwolenia na pobyt automatycznie przedłużono o kolejne 30 dni.

Uznał też, że w dobie koronawirusa, “dziś jednak potrzebna jest solidarność nie tylko w UE, ale także poza nią, zwłaszcza z sąsiadami. Dlatego Polska popiera propozycje Komisji Europejskiej dotyczące pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 3 miliardów euro dla dziesięciu sąsiednich krajów Wspólnoty (w tym 1,2 miliarda euro dla Ukrainy). Rozumiemy pilną potrzebę pomocy solidarnościowej i dlatego popieramy pomysł przeznaczenia 140 milionów euro z Funduszu Polityki Sąsiedztwa na pilne potrzeby krajów Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem”.

Morawiecki poruszył też kwestie historyczne.

– Nasza zbiorowa pamięć wciąż stoi przed wielkim wyzwaniem. Są to kwestie, które od lat nazywamy “trudnymi”. Mam nadzieję, że wspólnie dokonamy postępu, w szczególności uczczenia polskich ofiar zbrodni wołyńskiej w latach 1943-1944, a także powstrzymamy środowiska promujące sprawców, którzy działają w interesie przeciwników naszych dobrych stosunków. Zbliżymy się do tego celu, wypełniając nasz podstawowy chrześcijański obowiązek – godny pochówek zabitych – powiedział.

– Sojusz dwóch sąsiednich państw musi opierać się na wspólnocie interesów. Jednak o jego trwałości będzie decydować także wspólnota wartości – oświadczył Morawiecki.

REKLAMA/Advertisement