REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Morawiecki o otruciu Skripala: Potępiamy bezprecedensowy atak i wzywamy Rosję do udzielenia odpowiedzi na pytania

571

– Polska jest bardzo zaniepokojona informacją o użyciu trującej substancji podczas próby zamordowania pana Siergieja Skripala i jego córki, pani Julii Skripal, co zagroziło życiu niewinnych cywilów – ogłosił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. – Potępiamy ten bezprecedensowy atak na terytorium Wielkiej Brytanii. Takie użycie chemikaliów jako broni wyraźnie narusza prawo międzynarodowe i postanowienia Konwencji o zakazie rozwoju, produkcji, składowania i stosowania broni chemicznej oraz o ich zniszczeniu (CWC).

– Polska wyraża pełną solidarność z Brytyjczykami i rządem brytyjskim, a także gotowość do wspierania naszego bliskiego sojusznika i europejskiego partnera w prowadzeniu dochodzenia – zapowiedział prezes Rady Ministrów. – Jednocześnie wzywamy Rosję, aby udzieliła odpowiedzi na pytania stawiane przez stronę brytyjską i odpowiednio współpracowała z OPCW w tym zakresie. Polska wyraża silne przekonanie, że osoby odpowiedzialne za użycie broni chemicznej powinny być pociągnięte do odpowiedzialności.

Były pracownik GRU Siergiej Skripal w przeszłości został skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Razem z towarzysząca mu 33-letnią córką Julią zostali 4 marca otruci w centrum handlowym w mieście Salisbury w południowo-zachodniej Anglii. Był to środek trujący typu nowiczok, jak wynika z analiz przeprowadzonych przez brytyjskich ekspertów. Nowiczok to substancja wynaleziona na użytek dywersyjny przez specjalistów z Związku Sowieckiego.

Reklama / Advertisement

Skripalowie walczą o życie w szpitalu.

Reklama / Advertisement