Morawiecki o euro: Postulatem nie jest to, żeby Polska je przyjęła

– Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, ale żeby Polacy zaczęli zarabiać tak, jak w Europie Zachodniej – stwierdził dzisiaj w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu pytany był o postulat wprowadzenia euro w czasie najbliższej kadencji parlamentu.

– Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, wręcz przeciwnie, uważamy, że nasza złotówka lepiej dba o dobrobyt Polaków. Naszym postulatem jest to, żeby Polacy zaczęli zarabiać tak, jak w Europie Zachodniej i do tego dążymy – powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że “Polska nie jest wraz ze strefą euro obecną optymalnym obszarem walutowym”. Powołał się też na badania przeprowadzone na Litwie, które dotyczyły cen 40 najbardziej potrzebnych do życia artykułów takich jak: ubrania, żywność czy sprzęt AGD.

– Okazało się, że wśród 40 artykułów. w Polsce jest 12 artykułów, które są najtańsze w całej Unii Europejskiej, a litewskie artykuły są nieco nawet powyżej średniej unijnej – podkreślił. Dodał on, że gdy ludzie “dojdą do wniosku, że nie chcą, żeby w Polsce było drożej, bo i tak mamy – co i jak – gonić Unię Europejską”. Morawiecki mówił też o podwyżkach i przedstawił ambitne plany przegonienia Zachodu w tym aspekcie.

– Zależy nam na tym, żeby zasobność portfeli zwykłych ludzi, wszystkich pracujących była taka, jak w zachodniej Europie. I mamy szansę, pierwszy raz od 200, 300 lat dojść do tego poziomu: już za 5, 10 lat dogonić Włochy, a później Francję, a później te jeszcze bardziej bogate kraje – dodał.

za: niezalezna.pl

REKLAMA/Advertisement