REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Morawiecki na dywanik do izraelskiego ambasadora! “Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić”

936
Premier Izraela, Benjamin Netanyahu, wezwał dzisiaj do zorganizowania jak najszybciej spotkania izraelskich dyplomatów w Polsce z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić “silny sprzeciw” wobec ustawy przyjętej w piątek przez izbę niższą polskiego parlamentu.

Zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ma zapobiec publicznemu używaniu i rozpowszechnianiu określeń takich jak „polskie obozy śmierci”, które są sprzeczne z prawdą historyczną, godzą w dobre imię Polski oraz narodu polskiego. Projekt zakłada, że publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za popełnione przez III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne – będzie karane grzywną lub karą więzienia do trzech lat.

W poście w mediach społecznościowych Netanyahu nazwał polski projekt “absurdem” i powiedział:

Reklama / Advertisement

– Historii nie da się na nowo napisać.

Oświadczenie Netanyahu pojawiło się po gorącej wymianie zdań między przewodniczącym partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) Ja’irem Lapidem a polską ambasadą w Izraelu. Jest Przyszłość to izraelska partia polityczna założona przez byłego dziennikarza telewizyjnego Ja’ira Lapida w 2012 r., mająca reprezentować świecką klasę średnią o sekularystycznych poglądac

Lapid, syn ocalałego z Holokaustu, napisał na Twitterze.

Reklama / Advertisement

– Zdecydowanie potępiam uchwalone w Polsce nowe prawo, które próbuje zaprzeczyć udziałowi wielu obywateli polskich w Holokauście – napisał Lapid. – Został on wymyślony w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych bez spotkania z niemieckim żołnierzem. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić.

Ambasada RP w Tel Awiwie odpowiedziała, pisząc:

– Drogi MK Lapid, proszę sprawdzić oświadczenie IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) – najbardziej renomowanego organu promującego edukację o Holokauście – z czerwca 2017 r. na temat “polskich obozów śmierci”.

W dyskusji, która dalej się wywiązała (z udziałem kolejnych osób) część Żydów wsparła Lapida. Byli jednakże i tacy, którzy uważali jego pretensje za nonsensowne.

za: timesofisrael.com

Reklama / Advertisement