MON: Wzmocnienie obecności wojsk USA w Polsce to przełom [WIDEO]

– Kończymy pierwszy etap negocjacji związanych ze wzmocnieniem obecności USA w Polsce – to jest zwieńczenie pierwszego etapu. Będziemy wypełniać decyzję, jaką podejmą prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych działaniem, a rezultat przyniesie dobre efekty, jeśli chodzi o zdolności obronne Wojska Polskiego i bezpieczeństwo Polski – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, po spotkaniu z ambasadorem Johnem Boltonem, doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.

– To było moje trzecie spotkanie z ambasadorem Boltonem. Już jutro poznamy, gdy prezydenci Polski i USA ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły. To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju. To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA/Advertisement

Szef MON będzie też rozmawiał z sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem, swoim amerykańskim odpowiednikiem. To będzie trzecia rozmowa ministrów w tym roku dotycząca wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce. Zdaniem szefa MON, efekty rozmów i negocjacji polskiego i amerykańskiego resortów obrony będą korzystne dla całego regionu europejskiego:

– Dobra decyzja dla Polski, dobra decyzja dla państw położonych na wschodniej flance NATO i dobra decyzja dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czekamy na jutrzejsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem.

REKLAMA/Advertisement

Kolejnym efektem zwiększenia wojskowej obecności USA w Polsce będzie zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych oraz poprawa współdziałania żołnierzy polskich i amerykańskich:

– My inwestujemy w infrastrukturę, która będzie służyć wojskom USA, ale przede wszystkim Wojsku Polskiemu – chodzi nam o interoperacyjność, o współpracę wojsk polskich i amerykańskich, to jest droga do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa.

Szef MON przypomniał, że Polska na wielu obszarach czyni starania w celu wzmocnienia zdolności obronnych:

– Myliłby się ktoś, kto twierdziłby, że wyłącznie powierzamy nasze bezpieczeństwo naszym sojusznikom – nie, my jesteśmy aktywni w Sojuszu Północnoatlantyckim, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, tworzymy nową dywizję na wschód od Wisły, ale także modernizujemy Wojsko Polskie, wyposażamy w najnowocześniejszy sprzęt, kompatybilny ze sprzętem wojsk USA. Szacunkowo mogę powiedzieć, że w Planie Modernizacji Technicznej do 2026 roku jest 185 mld złotych. Przygotowuję już Plan na 15 lat – na tyle pozwala prawo NATO.

Szef MON przypomniał o negocjacjach w sprawie zakupu samolotów wielozadaniowych piątej generacji i zapowiedział, że ewentualny zakup tych samolotów od USA nastąpi w formule FMS –Foreign Military Sales:

REKLAMA/Advertisement

– Stać nas na to, aby kupować nowe samoloty i zastąpić samoloty postsowieckie. Jest to decyzja uzasadniona. Bezpieczeństwo jest bezcenne, dzięki temu, że Polska jest bezpieczna może rozwijać się gospodarka, przyciągamy inwestycje do naszego kraju, a więc bezpieczeństwo jest priorytetem. F-35 są w posiadaniu ośmiu państw, które rozpoczęły proces budowy tego samolotu i czterech państw, które dołączyły na późniejszym etapie, a Polska będzie piątym takim państwem. Najnowocześniejsze samoloty, które gwarantują zdolności bojowe Sił Powietrznych, które poszerzają zdolności obronne. To będzie Foreign Military Sales – formuła, która jest wykorzystywana, jak na przykład ostatnio przez Belgów, i tak będzie w naszym przypadku.

Dzisiaj w Białym Domu Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, weźmie udział w obradach pod przewodnictwem Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa.

W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.

REKLAMA/Advertisement

za: centrumprasowe.pap.pl