REKLAMA

REKLAMA

MON: Umowa na dostawę pojazdów dla komponentów specjalnych systemu WISŁA podpisana

141

73 pojazdy Jelcz, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zostaną dostarczone dla komponentów specjalnych systemu WISŁA. Wartość umowy podpisanej wczoraj przez Inspektorat Uzbrojenia z firmą Jelcz Sp. z o.o. na dostawę w latach 2019 – 2022 pojazdów wynosi 170 908 438 złotych brutto.

Umowa dotyczy dostawy pojazdów Jelcz w 6 wersjach:
– ciągnik siodłowy CSS 8×8,

REKLAMA

– ciągnik IFCN 4×4,

– transporter TS EPP,

– transporter TS LRPT,

REKLAMA

– transporter TS EOC,

– transporter TS DOW, na którym zostaną zabudowane polskie komponenty systemu dowodzenia i łączności.

Pojazdy te zastąpią standardowo stosowane w systemie IBCS/PATRIOT samochody amerykańskiej firmy Oshkosh.

REKLAMA

W ramach umowy zostanie ponadto utworzony u Wykonawcy potencjał istotny dla bezpieczeństwa państwa (PIBP), zgodnie z którym producent zapewni wsparcie eksploatacji pojazdów w sytuacjach kryzysowych.

# # #

System “WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.

Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę, samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund. Pozwoli Siłom Zbrojnym RP na osiągnięcie zdolności operacyjnej do zapewnienia osłony ważnych obiektów, centrów administracyjno-gospodarczych, wojsk w rejonach operacyjnego rozwinięcia i w trakcie połączonej operacji obronnej, w układzie narodowym i sojuszniczym.

REKLAMA

za: centrumprasowe.pap.pl

REKLAMA