Dwa mocarstwa nuklearne na krawędzi kolejnej wojny. Samoloty indyjskie dokonały nalotu na terenie Pakistanu [WIDEO]

Źródła w indyjskich siłach powietrznych potwierdziły agencji ANI, że ok 3:30 rano, około 12 myśliwców Mirage wzięło udział w operacji, w wyniku których zrzucono ok. 1000 kg bomb na “obozy terrorystyczne po drugiej stronie linii demarkacyjnej”.

Nalot potwierdziło wojsko pakistańskie. Twierdzi jednak, że samoloty indyjskie zostały przechwycone i “uwolniły ich ładunek wcześniej”, bez żadnych strat.

REKLAMA/Advertisement

Ataki powietrzne nastąpiły po ataku zamachów samobójczych z 14 lutego na konwój personelu Centralnej Policji Rezerwowej, który zabił ponad 40 żołnierzy na autostradzie Srinagar-Dżammu. Zamach w południowym Kaszmirze został uznany za sponsorowany przez władze pakistańskie terror.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement

Państwowe radio Radio Pakistan poinformowało, że minister spraw zagranicznych Szah Mehmud Kureszi zwołał nadzwyczajne zebranie, aby omówić sprawę nalotów.

W 1947 r. w wyniku podziału Indii Brytyjskich powstały dwa niepodległe kraje: Pakistan – zamieszkany w większości przez muzułmanów i Indie – zamieszkane w większości przez hinduistów. Następstwem podziału dawnego wicekrólestwa brytyjskiego był exodus ok. 10 milionów muzułmanów wędrujących na północ do nowo powstałego państwa pakistańskiego, a hindusów na południe w kierunku Indii. Ocenia się, że w trakcie tej wymiany ludności w wyniku starć i zamieszek między muzułmanami a sikhami i Hindusami zginęło nawet do 1 mln ludzi.

Przedmiotem konfliktu między nowymi państwami stał się podział nadgranicznej prowincji Pendżabu oraz kwestia statusu księstwa Kaszmiru. Konflikty te przerodziły się w regularne wojny: w 1947 r., w 1965 r., w 1971 r. oraz w 1999 r. Oba państwa dysponują bronią nuklearną.

za: thewir.in