Minister spraw zagranicznych Ukrainy: Wydaliśmy już pierwsze zgody na ekshumację szczątków Polaków

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadim Prystajko poinformował w wywiadzie dla Radia Swoboda, iż władze tego kraju wydały pierwsze zgody na ekshumację szczątków Polaków, które spoczywają na Ukrainie.

Pod koniec lipca zaznaczył, że Ukraina i Polska powinny podjąć kroki w kierunku porozumienia.

– Jesteśmy świadomi naszej historii i musimy podjąć wszystkie niezbędne kroki, aby znaleźć możliwość współistnienia. Mamy jednego wspólnego wroga i musimy żyć razem w przyjaźni i pokoju – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

W aktualnym wywiadzie wyraził nadzieję na współpracę ze strony Polski w zakresie upamiętniania Ukraińców i uporządkowania miejsc pamięci. Nawiązując do niedawnej wizyty głowy państwa ukraińskiego, wyraził wdzięczność administracji prezydenta Dudy za serdeczne podjęcie Zełenskiego.

– Podczas tej wizyty udało nam się rozwiązać wiele problemów, które między nami istnieją i zrozumieć: czy możemy przejść dalej, zwłaszcza w sprawach pamięci? Nasze stanowisko jest fundamentalne. My również przypominamy o istnieniu naszych pytań w stosunku do pamięci historycznej (ukraińskich upamiętnień – przyp. red.) na terenie dzisiejszej Polski. Jesteśmy gotowi do działania, ale wymagamy odpowiedniego stosunku do siebie i oczekujemy wyjścia nam naprzeciw – powiedział Prystajko. – Wydaje mi się, że prezydent Zełenski był w stanie przekazać w rozmowach ze wszystkimi polskimi przywódcami, że prawdopodobnie musimy usiąść, przewrócić tę stronę i przejść dalej. Takie próby podjęto wcześniej. Ponieważ nasza bliskość i postrzeganie przez nas powszechnego zagrożenia musi wznieść się na kolejny poziom zrozumienia, czy nasze problemy są tak bardzo nie do pokonania, że ​​nie możemy usiąść i omówić ich.

REKLAMA/Advertisement

za: www.radiosvoboda.org