Minister o wartości złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej: “Liczona raczej w milionach niż dziesiątkach milionów zł”

– Wartość złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej jest liczona raczej w milionach niż dziesiątkach milionów złotych – powiedział dzisiaj Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zdecydowanie zdementował pojawiające się w mediach wiadomości, które mówiły o tym, że złoża bursztynu mogą sfinansować przekop Mierzei.

Gróbarczyk potwierdził, że trwa obecnie wycena złóż, które są na Mierzei Wiślanej. Dodał, że “prosi jeszcze o kilka chwil” i wszystkie informacje zostaną podane na specjalnej konferencji prasowej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dodał, że ich wartość „jest to raczej liczona w milionach niż w dziesiątkach milionów (złotych – red.)”.

Polityk zdementował też medialne informacje, wedle których wartość bursztynu z Mierzei jest tak ogromna, że wystarczyłaby na całą inwestycję przekopu. Dodał, że inwestycja posuwa się zgodnie z planem, a na 24 kwietnia wyznaczono następny termin otwarcia ofert w przetargu. Jego zdaniem, inwestor ma zostać wybrany do końca roku.

REKLAMA/Advertisement

– Będą następowały różnego rodzaju odwołania i zapytania, to skomplikowany przetarg, ale jesteśmy zgodnie z terminem. Zakończenie (budowy – red.) planujemy na 2022 r. – zaznaczył Gróbarczyk.

Jego resort zapowiada, że kanał ma poprawić dostęp do portu w Elblągu i zapewnić Polsce nieograniczony dostęp z wód Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego z pominięciem rosyjskiej Cieśniny Piławskiej. Przez to, port w Elblągu ma odciążyć te w Trójmieście, a jego rozwój ma generować nowe miejsca pracy, a także poprawić walory turystyczne miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Koszt przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść 880 mln złotych i finansowany jest z budżetu państwa.

REKLAMA/Advertisement

za: tvp.info

Brak obrazka