“Miliony istnień zostaną uratowane”. USA skłoniły Turcję do zawieszenia operacji w Syrii

Turcja i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia operacji “Źródło Pokoju” w północnej Syrii, aby umożliwić wycofanie się kurdyjskich bojowników.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo prowadzili na ten temat rozmowy w Ankarze i dzisiaj wieczorem ogłosili, co ustalono.

Podczas konferencji prasowej Pence poinformował, że „uzgodniono zawieszenie broni w Syrii”, które potrwa pięć dni.

REKLAMA/Advertisement

– Strona turecka wstrzyma Operację “Źródło Pokoju”, aby umożliwić wycofanie sił YPG z bezpiecznej strefy na 120 godzin – dodał.

A kiedy ich wycofanie się zakończy, operacja “Źródło Pokoju” zostanie całkowicie wstrzymana.

REKLAMA/Advertisement

– To wielki dzień dla cywilizacji. Jestem dumny ze Stanów Zjednoczonych za to, że trzymały się mnie, podążając konieczną, ale niekonwencjonalną ścieżką. Ludzie próbują zawrzeć tę „umowę” od wielu lat. Miliony istnień zostaną uratowane. Gratulacje dla wszystkich – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Pence dodał, że USA „już zaczęły ułatwiać (siłom YPG) bezpieczne wycofanie się z prawie 20-kilometrowej bezpiecznej strefy”. Nadal ma trwać całkowite wycofanie się oddziałów amerykańskich z rejonu.

Na terenach, które opuszczą kurdyjskie oddziały YPG powstanie strefa bezpieczeństwa. Sankcje nałożone przez USA na Turcję zostaną zniesione, jeżeli ta dotrzyma warunków umowy. Jednocześnie Kurdowie zagwarantowali Amerykanom, że i oni ich dotrzymają. Umowa nie dotyczy stron niebędących jej sygnatariuszami czyli Rosjan oraz rządu Syrii i miejscowości przez nich zajętych w ostatnich dniach.