Milionowe odszkodowanie i dożywotnia renta utrzymane! Chrystusowcy muszą zapłacić za zbrodnie jednego księdza …

Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał wyrok dotyczący zgwałconej w dzieciństwie kobiety. Roman M. – należący do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – chrystusowców molestował w 2008 roku 13-latkę, a według mediów miał ją zgwałcić. Sąd utrzymał orzeczenie, w którym niższa instancja uznała, że za zbrodnie jednego człowieka musi zapłacić całe, niezwykle zasłużone zgromadzenie zakonne.

Sprawa dotyczyła molestowania nastolatki w jednej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Ks. Roman B. molestował 13-latkę, miał ją uwięzić i gwałcić. W komputerze duchownego znaleziono treści pedofilskie i ślady korespondencji z innymi nieletnimi.

REKLAMA/Advertisement

Oprócz sprawy karnej, poszkodowana kobieta wytoczyła cywilną sprawę Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, którego członkiem był Roman B. Sąd uznał, że zgromadzenie musi zapłacić milion złotych odszkodowania i świadczyć kobiecie dożywotnią rentę.

Dzisiaj Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał tę decyzję dotyczącą kwoty odszkodowania. Zmienione zostały szczegóły i daty, od której naliczane mają być odsetki. Wyrok ten jest prawomocny.

REKLAMA/Advertisement

Dzisiejszy wyrok przypomina sprawy ze Stanów Zjednoczonych i Irlandii, gdzie Kościół wypłacał ogromne odszkodowania ofiarom pedofilii. Zastosowano odpowiedzialność zbiorową, co do tej pory było sytuacją nie do pomyślenia.

za: onet.pl