Mieszkańcy Słubic demonstrowali przeciw ograniczeniom. Wrócą na ulice dzisiaj wieczorem [WIDEO]

Jak informuje portal slubice24.pl, mieszkańcy tego przygranicznego miasta są już zdesperowani ograniczeniami, jako że wielu mieszkańców uczy się lub pracuje po niemieckiej stronie. Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE została przedłużona do 3 maja br. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Polacy co prawda mogą wjechać do kraju, ale co do zasady niemal wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie.

REKLAMA/Advertisement

Dziesiątki osób zablokowało wczoraj most łączący Słubice z Frankfurtem nad Odrą, domagając się ustanowienia wyjątków w stosunku do kolejnych kategorii osób w ruchu granicznym. Doszło do przepychanek z policją. Kolejny protest został zapowiedziany na dzisiejszy wieczór.

Burmistrz Słubic również jest za otwarciem granic.

REKLAMA/Advertisement

– Kontrolowany przepływ osób przez granicę, ale tylko w ważnych sprawach, takich jak praca, nauka czy opieka lekarska, powinien zostać zagwarantowany, ale potrzebna jest rzetelna oceną sytuacji epidemiologicznej po obu stronach Odry – napisał do wojewody lubuskiego Mariusz Olejniczak. – Wypracowanie rozwiązania łagodzącego skutki zamknięcia polsko-niemieckiej granicy z powodu koronawirusa jest aktualnie społecznie oczekiwane.

REKLAMA/Advertisement