Sojusz Chiny-Rosja w rozkwicie; pochwały i odznaczenia dla Putina.

Sojusz pomiędzy Chinami i Rosją kwitnie. Prezydent Państwa Środka Xi Jinping wręczył prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi medal przyjaźni – pierwsze w historii takie odznaczenie. Nie zabrakło również ciepłych słów pod adresem rosyjskiego przywódcy, chiński polityk nazwał go “starym, dobrym przyjacielem ludu Chin” oraz swoim “najbliższym przyjacielem”.

Putin przebywa w Chinach z powodu szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy – tworu, w którym liderują Rosja i Chiny, zajmującego się bezpieczeństwem. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w Wielkiej, a Jinping podkreślił wagę współpracy Chin i Rosji:

REKLAMA/Advertisement

– Bez względu na to, jakie wahania występują w sytuacji międzynarodowej, Chiny i Rosja zawsze priorytetowo traktowały rozwój stosunków – podkreślał chiński przywódca.

Xi Jinping i Władimir Putin doprowadzili do podpisania kilku ważnych umów, w tym przemysłowego funduszu inwestycyjnego o wartości miliarda dolarów. Gospodarz podkreślał współpracę obu krajów na arenie międzynarodowej i nazwał Chiny i Rosję “bardzo odpowiedzialnymi krajami” odnosząc się do ich członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Chiński przywódca nie szczędził pochwał pod adresem gospodarza Kremla, nazwał go “starym dobrym przyjacielem ludu Chin” oraz swoim własnym “najlepszym przyjacielem” oraz stwierdził, że:

REKLAMA/Advertisement

– Prezydent Putin jest przywódcą wielkiego państwa, które ma wpływy na całym świecie.

Również sam Władimir Putin, dziękując za odznaczenie, uznał go za “potwierdzenie i ocenę wysiłków Rosji w rozwijaniu strategicznego partnerstwa z Chinami” i dodał, że medal:

– Wskazuje na specjalną uwagę i szacunek, na których zbudowane są nasze wzajemne narodowe interesy, interesy naszych ludów i, oczywiście, na naszą osobistą przyjaźń – powiedział.

Patrząc na tak ciepłe gesty i czyny pomiędzy szefem Komunistycznej Partii Chin i byłym pułkownikiem KGB tęskniącym za czasami Związku Radzieckiego, można odnieść wrażenie, że oba mocarstwa są gotowe współpracować i stanowić w globalnej polityce przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych. Nie można jednak zapominać, że są to państwa, które zbudowały swoją potęgę na krwi milionów ofiar komunizmu, a system ten i jego zbrodnicze metody wciąż stanowią podstawę polityki obu krajów, które chcą rozszerzać swoje strefy wpływów.

REKLAMA/Advertisement

za: tvn24.pl