REKLAMA

REKLAMA

Michel Platini aresztowany – w tle korupcja w związku z przyznaniem Katarowi prawa organizacji MŚ

186

Michel Platini – były prezydent UEFA został aresztowany przez francuską policję w związku z organizacją w Katarze mistrzostw świata w 2022 roku.

Według mediów, Platini miał być zamieszany w fałszowanie wyników głosowania, które doprowadziło do przyznania Katarowi praw do organizacji piłkarskich mistrzostw.

63-letni Platini był prezydentem UEFA od stycznia 2007 do 21 grudnia 2015, kiedy to został zawieszony przez FIFA na 8 lat i został zastąpiony przez Lennarta Johanssona. Po odwołaniu się byłego piłkarza, kara został skrócona do 4 lat.

REKLAMA

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbędą się w Katarze w 2022 r. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Potencjalni kandydaci musieli złożyć oferty intencyjne do 2 lutego 2009 r.. Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010 r. . Oprócz Kataru do organizacji Mistrzostw kandydowały także: Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. 29 stycznia 2013 r. francuski magazyn “France Football” opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji MŚ 2022. Zdaniem dziennikarzy magazynu katarscy szejkowie “kupili” prawa do organizacji Mistrzostw m.in. za obietnice zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain F.C