Merkel w KL Auschwitz: Oświęcim znajduje się w Polsce, ale Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców [WIDEO]

– Auschwitz-Birkenau już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w b. niemieckim obozie Auschwitz, który wizytują dzisiaj Angela Merkel oraz Mateusz Morawiecki.

– Na okupowaną przez siebie ziemię Niemcy przynieśli fabryki śmierci i zbudowali nieznaną w dziejach machinę zagłady. Tutaj mordowano Żydów, a także Polaków, Romów i Sinti, jeńców sowieckich. Ta ziemia, te mury przesiąknięte są strachem, krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi. Miejsce to już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości – te słowa odczytał w Oświęcimiu podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

REKLAMA/Advertisement

Fundacji Auschwitz-Birkenau – utworzonej w 2009 r. a która gromadzi i operuje funduszem żelaznym, z którego dochodów jest finansowany długofalowy, globalny program konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – Niemcy obiecali przed paroma dniami grant w wysokości 60 mln euro.

REKLAMA/Advertisement

Po Auschwitz I ruszono do b. obozu Auschwitz II, czyli Brzezinki, gdzie mowę wygłosiła niemiecka kanclerz.

– Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeczy został zaanektowany; Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców, ważne aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Odczuwam głęboki wstyd biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców. Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić, szczególnie biorąc pod uwagę te straszliwe rzeczy, które wyrządzono kobietom, dzieciom i mężczyznom w tym miejscu – powiedziała Merkel, stwierdzając iż “należałoby zachować ciszę”. – Jakież to słowa mogłyby cały ten smutek opisać, ten smutek i to cierpienie tych osób, które zostały tutaj zamordowane, były torturowane i zginęły.