Merkel: Państwa narodowe powinny być gotowe do przekazania swojej suwerenności – dla większego dobra

Angela Merkel wezwała członków Unii Europejskiej do rezygnacji z większej suwerenności w instytucjach UE – podał dziennik “Die Welt”.

– Dziś państwa narodowe muszą, a właściwie powinny, być gotowe do przekazania swojej suwerenności, oczywiście zgodnie z procedurą – powiedziała Merkel na konferencji “Parlamentaryzm między globalizmem a narodową suwerennością” zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera w Berlinie. .

– Parlamenty narodowe muszą odgrywać kluczową rolę w dokonywaniu takich ustępstw na rzecz większego dobra – dodała.

Wcześniej w tym miesiącu Merkel ostrzegała przed tym, co określiła jako rozprzestrzenianie się “zamglonego nacjonalizmu”, oskarżając niektórych polityków – zarówno w Niemczech, jak i za granicą – o “przekonanie, że mogą rozwiązać wszystko samodzielnie i myślą tylko o sobie”.

– Nacjonalizm w najczystszej formie to nie jest patriotyzm – powiedziała.

Merkel, która niedawno zdecydowała się ustąpić ze stanowiska szefa Unii Chrześcijańsko-Demokratyczne (CDU), broniła również swojej polityki imigracyjnej, którą przeciwnicy określili jako politykę otwartych drzwi w swoich wcześniejszych komentarzach.

REKLAMA/Advertisement

– W naszym interesie leży zapewnienie, że globalne warunki dla uchodźców z jednej strony, a migrantów poszukujących pracy z drugiej strony, ulegną poprawie – podkreśliła.

Wcześniej w tym miesiącu francuski prezydent zaproponował utworzenie “europejskiej armii”, która – jak powiedział – będzie bronić przed Rosją, Chinami, a nawet Stanami Zjednoczonymi.

za: welt.de

 

ABW wszczęła śledztwo ws. fundacji Otwarty Dialog prowadzonej przez Ludmiłę Kozłowską