REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Merkel coraz słabsza! Jej partia traci poparcie na potęgę, a AfD rośnie w siłę …

444

Coraz słabszym poparciem cieszy się koalicja CDU/CSU, której liderką jest kanclerz Angela Merkel. Wedle najnowszego sondażu otrzymałaby ona 26 proc. głosów, a obecny koalicjant zaledwie 16 proc. Oznacza to, że rządzącym partiom zabrakłoby głosów do ponownego utworzenia rządu.

Na drugim miejscu jest antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (Afd), którą popiera już 18,5 proc. ankietowanych w sondażu INSA. Kolejne pozycje zajmują skrajnie lewicowi Zieloni (14,5 proc.), następnie postkomunistyczna Lewica – 11 proc oraz FDP – 10 proc. Dr Leszek Pietrzak – publicysta “Warszawskiej Gazety”, historyk i członek komisji weryfikacyjnej WSI tak komentuje spadek notowań partii Merkel:

– Bawarska CSU podważa politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel. Podważa również politykę gospodarczą Merkel. Przypomnijmy, że politycy bawarskiej CSU wielokrotnie podkreślali, że Bawaria, gdyby wystąpiła z Niemiec, gdyby stała się niezależnym krajem, mogłaby sama konsumować swój budżet, swoje dochody. Tymczasem jej pieniądze muszą utrzymywać m.in. wschodnie landy Niemiec – mówi Pietrzak podkreślając konflikt między koalicjantami.

Reklama / Advertisement

Z kolei dr Andrzej Kozicki – politolog zauważa, że Angela Merkel od wielu miesięcy systematycznie traci wypracowaną przez lata pozycję, a głównym tego powodem jest kryzys imigracyjny, który sama wywołała ściągając do Niemiec w 2015 roku milion islamskich imigrantów

– Jeśli chodzi o samą kanclerz Merkel, to zdecydowanie politycznie trwa zła passa. Natomiast należy zwrócić uwagę, że Niemcy mają bardzo dobrą kondycję finansową. Budżet jest ustabilizowany, w związku z tym nie ma problemów ekonomicznych. Mamy problem imigracyjny, który doprowadza do erozji w CDU i przede wszystkim w CSU – komentuje politolog.

za: fronda.plradiomaryja.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement