REKLAMA

REKLAMA

Mec. Kwaśniewski (Ordo Iuris) o “taśmie Kaczyńskiego”: Nic mnie w tej rozmowie nie dziwi

573

Mec. Jerzy Kwaśniewski – prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris powiedział, że nie dziwi go nic w rozmowie prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Zdaniem adwokata, jedyna rzecz, która zwraca uwagę to ręczne sterowanie, jakie preferuje szef PiS.

Według mec. Kwaśniewskiego, cała rozmowa ujawniona dzisiaj przez “Gazetę Wyborczą” dotyczyła prostego schematu obejmującego plany budowy dwóch wieżowców w Warszawie. Prawnik zauważa, że podjęto w niej temat tzw. wuzetki (warunków zabudowy), a nie kwestii strategicznej.

REKLAMA

Zdaniem prezesa Ordo Iuris takie sprawy są dyskutowane na szczeblu eksperckim, ale prezes Prawa i Sprawiedliwości preferuje model ręcznego sterowania i nie można mieć o to do niego pretensji. Pojawiające się kwestie płatności, dla których podstawą może być umowa czy wyrok sądu to prawnicze oczywistości:

– Nic bardziej oczywistego dla prawnika – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski.

Prawnik dodaje, że budującym faktem jest świadomość pełnej transparentności przyszłej inwestycji. Dopytywany o kredyt, jaki miałby udzielić bank Pekao SA, adwokat mówi, że z rozmowy nie wynika, że byłby to kredyt udzielany “na telefon”, tym bardziej, że działka w centrum Warszawy sprawia wrażenie świetnie zabezpieczonej.

REKLAMA

– Choć istnieją oczywiste powiązania polityczne między zarządem banku a partią, która jest w stanie wpływać na spółki z udziałem Skarbu Państwa – zaznacza mec. Kwaśniewski i dodaje, że można sprawdzić czy bank należycie przeanalizował ryzyko kredytowe.

Prezes OI ocenił też kwestię blokowania inwestycji przez warszawski ratusz i stwierdził, że “trudno to skomentować”, a w grę mogłyby wchodzić przewlekłe procedury. Prawnik dodał, że takie kwestie rozważa się przy każdej poważnej inwestycji:

– Ale to są obawy, które rozważa się przy każdej inwestycji na taką skalę: na ile stanowisko samorządu umożliwia realizację postawionego celu – zaznaczył mec. Jerzy Kwaśniewski.

REKLAMA

za: gosc.pl

REKLAMA