REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Mec. Hambura: Oddolnie wspieramy działania rządu ws. reparacji wojennych [WIDEO]

301
– W tym roku też w Wieluniu był, 1 września, pan prezydent Andrzej Duda. I to właśnie dało nam i mnie tak trochę do myślenia, że po tej wizycie ta sprawa nie ruszyła się dalej, zamarła. A uważam, że teraz przyszedł na to czas, aby oddolnym takim ruchem wesprzeć działania rządu, również wesprzeć apel prezesa PIS-u Jarosława Kaczyńskiego, żeby dochodzić reparacji, odszkodowań i tak dalej – mówił w rozmowie z Robertem Bąkiewiczem w Komentarzu Mediów Narodowych mec. Stefan Hambura.

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ostatni piątek ukonstytuował się społeczny komitet do spraw szacowania strat poniesionych w czasie II wojny światowej. W dalszym etapie ma dojść również do tworzenia ogólnopolskiej bazy zniszczeń wojennych.

Działania te wspomagać ma strona stratywojenne.pl. Wybór Wielunia nie jest przypadkowy. Nalot na to miasto przeprowadzono nagle, bez wypowiedzenia wojny Polsce przez III Rzeszę. Jego skutkiem było zniszczenie zabudowy miejscowości w 75 %, ze szpitalem i zabytkami włącznie. Szacunki odnośnie strat w ludności są bardzo rozbieżne. Najczęściej podawana liczba zabitych wynosi 1000, 1200, 2000 lub 2169 osób. Zdaniem Zygmunta Patryna, ówczesnego dyrektora szpitala, w nalocie na samą tylko lecznicę zginęło 26 chorych, 2 zakonnice i 4 pielęgniarki (wspomnienia z lat 80).

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement