Mazowieckie: Zlikwidowano fabrykę narkotyków. Prowadzili ją imigranci z Wietnamu [WIDEO]

W ramach śledztwa Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi 8 września 2019 roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, zlikwidowali wytwórnię metamfetaminy oraz zatrzymali trzech obywateli Wietnamu, którzy zajmowali się produkcją i dystrybucją narkotyków. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 32 do 43 lat, którzy zamieszkują w Republice Czeskiej. Równolegle z czynnościami przeprowadzonymi przez Straż Graniczną, ich mieszkania zostały przeszukane przez tamtejszą policję.

Usłyszeli zarzuty

REKLAMA/Advertisement

Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zatrzymanym zarzuty usiłowania wytworzenia znacznej ilości narkotyków, posiadania przyrządów służących do ich produkcji, a także posiadania prekursorów, kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 53 ust. 1 i 2, art. 54 ust. 1 oraz art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

REKLAMA/Advertisement

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Zlikwidowana fabryka narkotyków

REKLAMA/Advertisement

Fabryka narkotyków znajdowała się w wilii wynajętej od 43 – letniej obywatelki Polski, w okolicy Łochowa w powiecie węgrowskim (woj. mazowieckie). Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w trakcie procesu produkcji narkotyku trzech obywateli Wietnamu i zabezpieczyli około 6,5 kg pseudoefedryny, tj. prekursora, z którego można było uzyskać 4,5 kg wysokiej jakości metamfetaminy, a także kompletną linię laboratoryjną służącą do produkcji narkotyku.

Niebezpieczne substancje

W toku czynności funkcjonariusze ujawnili niekonwencjonalny system odprowadzania i chłodzenia toksycznych i trujących oparów – niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi – wydzielających się w trakcie produkcji metamfetaminy. Niebezpieczne substancje były odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla otoczenia.

Podczas każdego cyklu produkcyjnego, sprawcy mogli uzyskać narkotyk o ponad 90-cioprocentowej czystości. Szacunkowa wartość wyprodukowanej metamfetaminy, po wprowadzeniu jej do obrotu, mogła wynieść co najmniej 650 tysięcy złotych.

za: centrumprasowe.pap.pl

REKLAMA/Advertisement