REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Matuszyk: Talmud to nauka nienawiści i pogardy [WIDEO]

1995

Tadeusz Matuszyk, działacz antykomunistyczny oraz wydawca pism niezależnych wypowiedział się w programie “Kościół, naród i państwo” Mediów Narodowych nt. Talmudu.

Talmud to jedna z podstawowych (choć nie jest uznawana za świętą) ksiąg judaizmu. Został napisany językiem judeo-aramejskim. Talmud jest komentarzem do biblijnej Tory, w którym wyjaśniono, jak przestrzegać prawa zawartego w Torze w warunkach, jakie zapanowały wśród Żydów wypędzonych z Palestyny w II wieku. Dla wyznawców tradycyjnego judaizmu Talmud jest czymś w rodzaju obowiązującego katechizmu.

Pierwszy zakaz czytania Talmudu wydał cesarz Justynian I Wielki, zakaz taki wydał również papież Grzegorz IX. W 1242 roku spalono liczne Talmudy w Paryżu, w 1264 w Hiszpanii po raz pierwszy „ocenzurowano” Talmud w miejscach, gdzie obrażał chrześcijan. Sobór trydencki zakazał publikacji Talmudu z „miejscami bezbożnymi”. Talmud pozostawał na indeksie ksiąg zakazanych do końca XIX wieku, ostatecznie uchylono zakaz w 1962 roku.

Reklama / Advertisement

– Nie należy szukać w Talmudzie traktatów wykończonych i filozoficznie uzasadnionych. Obok zdań głębszych, znajdują się odpowiedzi i objaśnienia śmieszne, dziecinne, wielokrotnie nielogiczne i nie posiadające żadnej wartości literackiej. Są to banalne gawędy, prowadzone przez ludzi mało inteligentnych, ale po największej części sfanatyzowanych i bardzo wrogo usposobionych do wszystkich obcych, a w szczególności do chrześcijan. Jest to zbiór frazesów tak niedołężny i niezręczny, że dla czytelnika staje się materiałem wprost odrażającym – pisał o nim w wydanej w 1925 r. książce “Talmud – co zawiera i czego naucza” ks. prof. Józef Kruszyński.

Podobnie wypowiada się Tadeusz Matuszyk:

– – Talmud to nauka nienawiści i pogardy (…) Jeśli strona żydowska przysyła do nas takiego sierżanta, to znaczy że nas nisko ceni, rząd, parlament. Rozumiem, gdyby przysłali pułkownika czy generała ale skoro o wielu sprawach polskich decyduje żydowski sierżant, to jest hańbiące.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement