REKLAMA

REKLAMA

Nie masowa imigracja ani islamski terroryzm. Sekretarz OBWE straszy nacjonalizmem …

817

Thomas Greminger sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – OBWE stwierdził, że zagrożeniem dla Europy jest rosnący nacjonalizm, a dopiero w dalszej kolejności wymienia terroryzm. Nacjonalizm ma według niego osłabiać nasz kontynent “od wewnątrz”, a między państwami jest “deficyt zaufania”.

Sekretarz generalny ostrzega nie przed masową imigracją czy islamskim terroryzmem, a przeszkadza mu nacjonalizm, w którym widzi zagrożenie.

REKLAMA

– Jeżeli nie ma rzeczywistego zainteresowania znalezieniem multilateralnych rozwiązań problemów, wówczas organizacja i jej instrumenty wspierania wspólnego bezpieczeństwa mają mniejszą siłę przyciągania. I kiedyś dzieje się to kosztem bezpieczeństwa – stwierdził Greminger w wywiadzie dla „Neue Osnabrücker Zeitung”.

Jego zdaniem, coraz większa liczba państw godzi się z „konsekwencją polityki ukierunkowanej bardziej nacjonalistycznie”. Zdaniem szefa OBWE budzi to niepokój i dodaje on, że wielu polityków jest nieobliczalnych, a ponadto występuje „całkowity deficyt zaufania” pomiędzy Rosją a USA oraz innymi państwami Zachodu.

REKLAMA

Reklama

Thomas Greminger widzi zagrożenie w konflikcie rosyjsko-ukraińskim i jego zdaniem „nie ma w tej chwili jakiejkolwiek politycznej woli pokoju”. Urzędnik OBWE obawia się reakcji łańcuchowej, która może powstać od tlącego się konfliktu i przekształcić w wielki pożar. Dodał on, że OBWE nie jest przygotowana na wojnę w epoce cyfrowej.

– Nie jesteśmy wyposażeni na epokę cybernetyczną. W dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego mam jednego specjalistę. Jesteśmy zbyt słabo przygotowani, by móc pracować w sposób rzeczywiście zrównoważony, a przede wszystkim bardziej proaktywny – mówił i wezwał państwa członkowskie do finansowego wsparcia tej organizacji.

REKLAMA

za: dw.com.pl