Nie masowa imigracja ani islamski terroryzm. Sekretarz OBWE straszy nacjonalizmem …

New OSCE secretary general Switzerland's Thomas Greminger speaks to journalists during his first media briefing in Vienna, Austria on September 04, 2017. Greminger took over from Italian Lamberto Zannier, who left at the end of June. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR (Photo credit should read JOE KLAMAR/AFP/Getty Images)

Thomas Greminger sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – OBWE stwierdził, że zagrożeniem dla Europy jest rosnący nacjonalizm, a dopiero w dalszej kolejności wymienia terroryzm. Nacjonalizm ma według niego osłabiać nasz kontynent “od wewnątrz”, a między państwami jest “deficyt zaufania”.

Sekretarz generalny ostrzega nie przed masową imigracją czy islamskim terroryzmem, a przeszkadza mu nacjonalizm, w którym widzi zagrożenie.

REKLAMA/Advertisement

– Jeżeli nie ma rzeczywistego zainteresowania znalezieniem multilateralnych rozwiązań problemów, wówczas organizacja i jej instrumenty wspierania wspólnego bezpieczeństwa mają mniejszą siłę przyciągania. I kiedyś dzieje się to kosztem bezpieczeństwa – stwierdził Greminger w wywiadzie dla „Neue Osnabrücker Zeitung”.

Jego zdaniem, coraz większa liczba państw godzi się z „konsekwencją polityki ukierunkowanej bardziej nacjonalistycznie”. Zdaniem szefa OBWE budzi to niepokój i dodaje on, że wielu polityków jest nieobliczalnych, a ponadto występuje „całkowity deficyt zaufania” pomiędzy Rosją a USA oraz innymi państwami Zachodu.

REKLAMA/Advertisement

Thomas Greminger widzi zagrożenie w konflikcie rosyjsko-ukraińskim i jego zdaniem „nie ma w tej chwili jakiejkolwiek politycznej woli pokoju”. Urzędnik OBWE obawia się reakcji łańcuchowej, która może powstać od tlącego się konfliktu i przekształcić w wielki pożar. Dodał on, że OBWE nie jest przygotowana na wojnę w epoce cyfrowej.

– Nie jesteśmy wyposażeni na epokę cybernetyczną. W dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego mam jednego specjalistę. Jesteśmy zbyt słabo przygotowani, by móc pracować w sposób rzeczywiście zrównoważony, a przede wszystkim bardziej proaktywny – mówił i wezwał państwa członkowskie do finansowego wsparcia tej organizacji.

REKLAMA/Advertisement

za: dw.com.pl