Marsz przez instytucje: na czele Delegatury IPN w Opolu stanął wieloletni działacz ONR

Z dniem 1 listopada dr Tomasz Greniuch został pełniącym obowiązki naczelnika Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.

– Jest to dla mnie ogromne wyzwanie i docenienie mojej dotychczasowej działalności naukowej, czyli odkłamywanie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na przyszły rok mamy bardzo ambitne plany związane z ważnymi rocznicami dla nas i państwowości polskiej. Jedną z nich jest rocznica Cudu nad Wisłą, a druga jest tragiczną, bo mowa tutaj o kwietniu, czyli o roku 1940, kiedy to polscy oficerowie byli mordowani przez sowieckich komunistów. Na tym będziemy się skupiać – powiedział w wywiadzie udzielonym wczoraj Radiu Opole.

REKLAMA/Advertisement

Dr Greniuch był przez wiele lat liderem Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie. Jest historykiem, absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. Doktorat zrobił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Napisał takie książki, jak “Król Podbeskidzia – biografia kpt. Henryka Flame ps. „Bartek””, “Śmiertelni. Historia oparta na faktach” czy “Natal 1899-1900”. Jest też autorem projektu „U boku Bartka” – muzycznej monografii Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod komendą kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

REKLAMA/Advertisement

– Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka – cytatem z Romana Dmowskiego skomentował na swoim facebookowym profilu decyzję władz IPN.

za: radio.opole.pl

REKLAMA/Advertisement