REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

W marcu i kwietniu gwiazdy banderowskiego festiwalu koncertują w Polsce [WIDEO]

1208

W sierpniu przez cały weekend pod Łuckiem na Wołyniu odbędzie się kolejny, 12. już festiwal „Bandersztat”. Słowo Bandersztat oznacza Lwów (z niemiecka – miasto Bandery), a w szerszym znaczeniu zachodnią część Ukrainy – matecznik banderowców gdzie notują oni najwyższe poparcie. Jak określają organizatorzy, jest to „przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne przepełnione patriotyzmem i ukraińskością”.

Podstawą jego są występy zespołów muzycznych, ale nie brakuje warsztatów poetyckich i artystycznych, zawodów sportowych i przeglądów filmowych. Gościem imprezy jest regularnie poseł do Rady Najwyższej Ukrainy – Jurij Szuchewycz, syn Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. W 2011 r. na wiecu we Lwowie Jurij Szuchewycz wraz z Rostysławem Nowożencem wzywał do przyłączenia do Ukrainy zamieszkiwanych przez Ukraińców ziem znajdujących się m.in. w Polsce: „Łemkowszczyzny”, Nadsania, Chełmszczyzny i Podlasia.

Reklama / Advertisement

A jako, że to jednak „Bandersztat” można liczyć na… rekonstrukcje historyczne. Pięć lat temu odgrywano rzekome wydarzenia z 1944 r., kiedy to – według organizatorów – polska policja na rozkaz Niemców konfiskowała ukraińskim chłopom produkty spożywcze i organizowała wywózkę na roboty do III Rzeszy. W obronie Ukraińców stanęły oddziały UPA.

Żeby podnieść ducha uczestników, są też i spotkania z „weteranami” UPA. W festiwalowym promocyjnym filmie z 2016 r. jeden z nich, wyraźnie poruszony mówił o obecnych realiach:

– Wojujemy czym możemy – teraz wojujemy jedynie słowem!

Okazuje się, że dwie “gwiazdy” banderowskiego festiwalu nie mają najmniejszych oporów przed zrobieniem trasy koncertowej w kraju “polskich panów”, których w okolicach miejsca festiwalu w dużych ilościach eksterminowano w latach 1943 – 1945.

Reklama / Advertisement

O.Torvald i Stoned Jesus w najbliższym czasie znowu odwiedzą nasz kraj. Kapele zagrają w marcu i kwietniu m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Gdańsku, Rzeszowie. Łącznie dadzą 12 koncertów.

Informacja o koncertach O.Torvald w Polsce
Informacja o koncertach Stoned Jesus w Polsce

Czytaj również: Ukraiński zespół: Wystąpiliśmy na festiwalu Bandersztat, ale nie wspieramy ideologii banderowskiej

Dziennik Narodowy poleca