Mandaty mają być o wiele wyższe. To będzie jedna z pierwszych decyzji rządu

– Czas na podniesienie wysokości mandatów drogowych. To będzie jedna z pierwszych spraw, którą zajmie się nowy rząd – poinformował reporter radia RMF FM Mariusz Piekarski. W tej chwili najwyższy mandat wynosi 500 złotych i taka sytuacja utrzymuje się od 16 lat.

Dziennikarz donosi, że mandaty mogą wzrosnąć trzykrotnie, a maksymalny za przekroczenie prędkości ma wynieść 1500 zł. Propozycje te wystosowało Ministerstwo Infrastruktury, którego urzędnicy doszli do wniosku, że 500 zł to zbyt niska kara i nie robi już wrażenia na łamiących przepisy; 16 lat temu było to 1/4 średniej krajowej, a dziś jedynie 1/10. W tej chwili nie wiadomo jednak czy zgodę na zmianę taryfikatora wyrazi MSWiA, które ustala wysokość mandatów.

Gminy z kolei nie będą miały przywróconego prawa do stawiania fotoradarów. “Na to nie będzie zgody. Fotoradary nie służą do tego, aby wyrywać pieniądze z portfeli i kieszeni kierowców. Fotoradary służą do tego, żeby uspokoić ruch” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodaje on, że jeśli samorządowcy będą chcieli uspokoić ruch, to może powstać mechanizm dzielenia kosztów montażu fotoradarów w poszczególnych miejscach.

za: rmf24.pl

REKLAMA/Advertisement