“Mamy lek, który wykazuje 94 % skuteczności w walce z koronawirusem” – ogłosił minister z Brazylii

W najbliższych dniach brazylijscy naukowcy mają rozpocząć badania kliniczne nad lekiem, który wykazał 94 procent skuteczności w redukowaniu wirusa w komórkach zakażonych nowym koronawirusem.

Według ministra nauki, technologii, innowacji i komunikacji Marcosa Pontesa testy zostaną przeprowadzone na 500 pacjentach hospitalizowanych z COVID-19 w pięciu szpitalach w Rio de Janeiro, jednym w Sao Paulo i jednym w stołecznej Brasílii.

Nazwa leku zostanie ujawniona po zakończeniu protokołu badań klinicznych, kiedy można będzie w pełni ocenić jego skuteczność i bezpieczeństwo, “aby zapobiec pochopnemu podejściu do leku”. Jednak Pontes powiedział, że jest to tani, dobrze tolerowany lek, dostępny również w leczniu pediatrycznym.

-Dlaczego to ma znaczenie? Ma niewiele skutków ubocznych i może być stosowany u dużej części populacji – zauważył.

Minister podkreślił rolę pracy brazylijskich naukowców w poszukiwaniu rozwiązań dla pandemii i poinformował, że przeprowadzono już testy z 2 tysiącami leków sprzedawanych w aptekach w celu ustalenia, czy którykolwiek z nich jest w stanie zablokować replikację wirusa . Strategia, znana jako repozycjonowanie leków, została przyjęta przez naukowców z LNBio w Campinas, Sao Paulo. Laboratorium jest częścią Narodowego Centrum Badań Energii i Materiałów (CNPEM), organizacji społecznej podlegającej ministerstwu Pontesa.

Protokół badań klinicznych tego leku został zatwierdzony we wtorek przez Krajową Komisję ds. Etyki w Badaniach. Lek będzie podawany pacjentom przez pięć dni, a kolejne dziewięć będzie konieczne do obserwacji. Osoby przyjmowane do szpitala z zapaleniem płuc i objawami COVID-19 – gorączka, suchy kaszel – również będą badane.

REKLAMA/Advertisement

Grupa testowa będzie wszechstronna, obejmująca wszystkich w wieku 18 lat i starszych, ale bez poważnych przypadków. Badanie ma się zakończyć za cztery tygodnie.