Macron w Krakowie: W Polsce też jest cząstka nienawiści, antysemityzmu (…) nacjonalizm to nienawiść do innych

Trwa drugi i ostatni dzień oficjalnej wizyty Emmanuela Macrona w naszym kraju. Prezydent Francji  wygłosił wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim.

– Mówię to do młodych Polaków. Nie pozwólcie, żeby ktoś wam ukradł waszą historię. Historię odwagi Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Adama Michnika, Jacka Kuronia, Kornela Morawieckiego, ks. Jerzego Popiełuszki…. To właśnie dzięki ich determinacji zaczął się kruszyć mur, a Polska odzyskała pamięć : o pakcie Ribbentrop-Mołotow, mordzie w Katyniu, o Treblince – stwierdził.

REKLAMA/Advertisement

W ubiegłym stuleciu “coś zaczęło iść nie tak”.

– Mamy do czynienia z rewizjonizmem. Z rewizjonizmem Rosji, ale także w Polsce historia wymyślana jest na nowo. Tu też jest cząstka nienawiści, antysemityzmu, cząstka tej tragicznej historii, która była dana Europejczykom, która ich łączy – twierdził francuski polityk.

REKLAMA/Advertisement

Proponował by Polska nie zamykała się na świat i nie uległa nacjonalizmowi.

– Europa powinna być mocarstwem, silnym poprzez swoja wielorakość i filozoficzne korzenie. Tego nie możemy stracić z oczu – dodał, cytując słowa Romaina Gary’ego “Patriotyzm to miłość do własnego kraju, nacjonalizm to nienawiść do innych”.

REKLAMA/Advertisement