Macron: Jeśli nie poradzimy sobie z pandemią, eurosceptyczni nacjonaliści mogą przejąć władzę w krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja

Francuski prezydent Emmanuel Macron w czwartek zakwestionował sposób obchodzenia się przez Chiny z epidemią powodowaną przez koronawirusa, twierdząc że naiwnością jest sugerowanie, że lepiej poradziły one sobie z kryzysem.

W rozmowie z londyńską gazetą “The Financial Times” Macron powiedział, że nie ma porównania między krajami, w których informacje rozpowszechniane są swobodnie, a ludzie mogą krytykować swój rząd i tymi, w których prawda jest tłumiona.

– Biorąc pod uwagę te różnice, dokonane wybory i dzisiejsze Chiny, które szanuję, nie bądźmy na tyle naiwni, by powiedzieć, że radzenie sobie z tym było tam znacznie lepsze – stwierdził.

Macron ostrzegł także, że jeśli kraje Unii Europejskiej nie uruchomią funduszu ratunkowego, który może wyemitować wspólny dług, aby poradzić sobie z ekonomicznym skutkiem pandemii koronawirusa, eurosceptyczni nacjonaliści w krajach takich jak Włochy, Hiszpania i być może Francja przejmą władzę. Dodał, że bogatsi członkowie UE muszą zrobić więcej, aby zapłacić za odbudowę gospodarczą, jeśli blok ma przetrwać.

– Jesteśmy w chwili prawdy, która ma zdecydować, czy Unia Europejska jest projektem politycznym, czy tylko projektem rynkowym. Myślę, że to projekt polityczny. Jeśli jest to projekt polityczny, priorytetem jest czynnik ludzki i istnieją pojęcia solidarności, które wchodzą w grę, gospodarka jest tego skutkiem – i nie zapominajmy, że ekonomia jest nauką moralną – oświadczył.

Zdaniem francuskiego przywódcy nie tylko UE ale i wspólna waluta byłyby zagrożone, gdyby bogatsi członkowie, a mianowicie Niemcy i Holandia, nie poparliby przekazania ogromnych środków pomocy krajom południowej Europy dotkniętym pandemią. Komentarze pojawił się po tym, jak bogatsze narody w UE odrzuciły pomysł, że pieniądze ich podatników mogłyby spłacić pożyczki biedniejszych członków.

REKLAMA/Advertisement

Macron powiedział, że kraje europejskie nie mają “wyboru”, jak założyć fundusz, który “mógłby emitować wspólny dług ze wspólną gwarancją”.